Kredyt gotówkowy: kiedy warto go wziąć?

piątek, 14 grudnia 2018 r., 10:00
fot. nadesłane

Ofert związanych z kredytami gotówkowymi możemy spotkać bardzo wiele. Najczęściej reklamowane są jako doskonały sposób na spełnienie swoich marzeń, gdy brak nam gotówki. Często rzeczywiście jest to dobre rozwiązanie, choć trzeba wiedzieć jak, kiedy i gdzie brać kredyt, żeby potem tego nie żałować. Na co zwracać uwagę?

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to nic innego jak oferta finansowa dostępna w bankach, polegająca na wypożyczeniu określonej ilości pieniędzy z konkretnym czasem spłaty. W zależności od banku i oferty, wysokość kredytu gotówkowego może być inna i opiewać na kwotę od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeżeli chodzi o termin spłaty, może być on dłuższy lub krótszy (od kilku miesięcy do kilku, kilkunastu lat). Koszty kredytów też bywają różne, choć przeważnie wychodzą taniej, niż w przypadku innej popularnej oferty, jaką jest pożyczka gotówkowa.

Jak wziąć kredyt gotówkowy?

W przypadku kredytu gotówkowego, można go wziąć wyłącznie w banku, z racji tego, iż zasady jego przyznawania określone są przez ustawę, do której instytucje finansowe muszą się stosować. Takie zasady nie obejmują pożyczek, z tego powodu są łatwiejsze do zaciągnięcia, ale jednocześnie wiążą się z większym ryzykiem. Aby więc otrzymać kredyt gotówkowy trzeba iść do banku i złożyć wniosek, który zostanie rozpatrzony przez pracownika placówki finansowej. Często można też to zrobić online. Warto wcześniej sprawdzić kredyt gotówkowy na www.hotmoney.pl, co pozwala na wybranie takiej oferty, która będzie dla nas najbardziej korzystna.

Żeby otrzymać kredyt gotówkowy trzeba przedstawić niezbędne dokumenty, jak zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, umowę o pracę, deklarację podatkową. Bank sprawdzi w ten sposób naszą zdolność kredytową, jak również zweryfikuje czy nie mamy na koncie niespłaconych zadłużeń.

Kiedy najlepiej wziąć kredyt gotówkowy?

Choć o kredyt gotówkowy możemy ubiegać się w każdej chwili, zanim się na to zdecydujemy, trzeba tę kwestię dokładnie przemyśleć. Przede wszystkim nie powinno się brać takiego zobowiązania jeżeli nasza sytuacja finansowa nie należy do najpewniejszych. Inna sprawa, to cel, na który chcemy wziąć dodatkowe środki - może wystarczy trochę zaoszczędzić, by zrobić wybrany zakup i kredyt jest niepotrzebny? Dokładna analiza to podstawa i dotyczy to również ofert kredytów bankowych. Te co jakiś czas się zmieniają i okresowo bywają mniej lub bardziej korzystne. Trzeba zweryfikować możliwe zyski i to, czy zapożyczenie się będzie dla nas korzystnym rozwiązaniem, a spłata nie będzie stanowić dla większego problemu. Pożyczać trzeba z głową.

Dla kogo kredyt gotówkowy?

O kredyt gotówkowy może ubiegać się każda pełnoletnia osoba, która jednocześnie posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Rzecz jasna kredytobiorca musi także spełnić warunki wyznaczone w regulaminie banku, gdzie mogą być zawarte konkretne wymagania co do wieku, jak również źródła i wysokości dochodów. Ponieważ każda taka placówka może posiadać inne zasady, dobrze jest zapoznać się ze wszystkimi istotnymi punktami, by wiedzieć, czy spełnia się określone warunki i ma się szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego. Jedynie to pozwoli nam na podjęcie rozsądnej i korzystnej dla nas decyzji.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.