Borkowska podstawówka podsumowuje realizację projektu "Erasmus + Mobilność kadry"

piątek, 7 grudnia 2018 r., 14:21
fot. nadesłane

Od 1 czerwca 2017 r. do końca bieżącego roku kalendarzowego, a więc przez 19 miesięcy grupa nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie brała udział w projekcie "Erasmus + Mobilność Kadry". Jest to projekt unijny stworzony przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji , w ramach którego nauczyciele wyjeżdżają na dwutygodniowe szkolenia zagraniczne, zdobywają wiedzę, umiejętności, a także doświadczenie, którym z kolei dzielą się po powrocie do kraju i swojej macierzystej szkoły.

W przypadku naszej szkoły w projekcie tym wzięło udział siedmioro nauczycieli: Katarzyna Gruchała, Marta Okrój, Ewa Drewa, Justyna Wilda, Agnieszka Czaja, Aleksandra Formela (koordynator projektu) i Joanna Kwidzinska.

Pierwszym etapem udziału w projekcie było zakwalifikowanie się do niego. Należało wykonać i przedstawić Europejski Plan Rozwoju Szkoły, a także ocenić i wstępnie przygotować plan działań projektowych, gdyż poza samym udziałem w zagranicznych szkoleniach - ogromną część projektu stanowiły przeróżne działania na terenie szkoły, które miały na celu dzielenie się doświadczeniem z uczniami oraz pozostałymi nauczycielami.

Należało się też zastanowić, jakie szkolenia mogłyby przyczynić się pozytywnie do rozwoju szkoły. I w ten oto sposób nauczyciele wybrali następująco kursy: The Playground Classroom Language Teaching Methodology for Primary School, Technology Enhanced Learning, Fluency & English Language Development for Teachers, Contemporary English, Creativity in the Classroom.

Mobilności nauczycieli, podczas których zdobywali oni nową wiedzę i umiejętności przede wszystkim w zakresie metodologicznym, odbyły się w październiku 2017r, oraz w czasie wakacji 2018. Każdy nauczyciel przez kilka godzin każdego dnia uczęszczał na zajęcia kursowe, brał udział w pracach projektowych oraz zwiedzał okolicę (w ramach wycieczek zaplanowanych przez szkołę). Cała siódemka zgodnie stwierdziła, że udział w kursach umożliwił im rozwój umiejętności metodycznych, poszerzyły się ich techniki i narzędzia pracy, zdobyli informacje na temat funkcjonowania szkół na terenie Europy, a także mieli okazję nawiązać relacje z nauczycielami z innych krajów europejskich.

Ponadto, cały ten proces miał miejsce na terenie przepięknej, słonecznej Malty oraz w zabytkowym, niezwykle klimatycznym Cambridge w Anglii.
Nie mniej jednak poza wyjazdami szkoleniowymi dużo działań zostało podjętych na terenie szkoły.

Założono bloga szkoły, zorganizowano Obchody Dnia Europejskiego, Piknik Szkolny, Święto Sportu, kilka konkursów dotyczących Unii Europejskiej, koło przyrodniczo - językowe dla klas 7-8.
Nauczyciele języka angielskiego zrealizowali dwa projekty na platformie eTwinning, w ramach których nawiązali współpracę ze szkołami z całej Polski. Ponadto, odbyły się lekcje otwarte na dla nauczycieli, promujące nowoczesne metody nauczania, a także spotkanie integracyjne dla rodziców klas 0.

Uczniowie klasy piątej przygotowali komiks obrazkowy w języku angielskim. Przez cały czas trwania projektu nauczyciele, biorący udział w projekcie, dzielili się wiedzą z pozostałą częścią grona pedagogicznego, opracowywali materiały dydaktyczne i pracowali nad propozycjami zmian w planach pracy szkoły, dokonywano też ewaluacji bieżącej.

Okres trwania projektu Erasmus + Mobilność Kadry w naszej szkole był czasem niezwykle intensywnym, ale też bogatym i wielce pasjonującym. Dzięki udziałowi w nim mieliśmy okazję poszerzyć swoje umiejętności i zakres wiedzy w dziedzinach metodologii nauczania, a także zdobyć nowe doświadczenie.

nadesłane/SP Borkowo

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.