Ratują życie, oddając krew. Podziękowania i odznaczenia dla kartuskich krwiodawców

piątek, 7 grudnia 2018 r., 15:41
fot. AL

Uratowali już niejedno życie, a chęć dzielenia się tym bezcennym darem z roku na rok wzrasta. Podczas dorocznego spotkania strażackich krwiodawców podziękowano tym, którzy bezinteresownie dzielą się cząstką siebie. Cząstką, która ratuje życie i daje nadzieję. Do najbardziej zasłużonych trafiły odznaczenia i nagrody.

Ci, którzy bezinteresownie dzielą się płynem ratującym zdrowie i życie spotkali się w piątek w Komendzie Powiatowej PSP w Kartuzach na dorocznym spotkaniu w ramach Tygodnia Honorowych Krwiodawców. Spotkanie było doskonałą okazją do podziękowania strażaków, zarówno tym zawodowym, jak i ochotnikom, za dar krwi.

- Bardzo gorąco dziękujemy wszystkim członkom klubu za poświęcenie i ofiarowanie. Pamiętajmy, że dziś tej krwi potrzebuje ktoś inny, człowiek nam nieznany, ale jutro, pojutrze, a może za tydzień bądź rok (oby nie), ale to może właśnie my, będziemy jej potrzebować - podkreślał Paweł Gawin, prezes Klubu HDK przy KP PSP w Kartuzach.

Za bezinteresowny, a najcenniejszy dar, jakim jest krew, odznaczono zasłużonych krwiodawców. Specjalne nagrody pieniężne przyznał też Komendant Powiatowy PSP w Kartuzach.

- Chciałbym wam serdecznie podziękować za ten najważniejszy dar - krwi. W dzisiejszych czasach mało jest organizacji non-profit, które nie przynoszą korzyści nam, a społeczeństwu. Komendant Powiatowy PSP w Kartuzach skorzystał z przysługującego mu prawa i przyznał nagrody pieniężne funkcjonariuszom za kształtowanie pozytywnego wizerunku Państwowej Straży Pożarnej mających wpływ na ratowanie zdrowia i życia mieszkańców - mówił mł. bryg. Leszek Formela, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kartuzach.

Słów uznania i podziękowań w kierunku krwiodawców nie szczędzili też przybyli goście.

- Chciałbym podziękować strażakom za to, że oddają krew. Jesteście osobami, które posiadają dwa serca. Jedno, które służy tym, którym ratujecie mienie, dobytek w czasie różnego rodzaju katastrof, a drugie jest to, które ratuje życie poprzez oddawanie krwi. To serce jest chyba najważniejsze, bo krew jest bezcenna. Bez waszej krwi nie dałoby się uratować wielu żyć. Dziękuję za ten wasz dar krwi. Życzę wam zdrowia, abyście tę krew oddawali jak najdłużej - mówił wicestarosta kartuski Piotr Fikus.

- Krwiodawstwo jest systematyczną pracą, pokazująca głębie waszego strażackiego powołania. Jako strażacy jesteście powołani do niesienia pomocy innym. W krwiodawstwie jest zawarta idea bezinteresowności, której wszyscy chcielibyśmy się od was uczyć. Tak się składa, że mamy dziś piątek, a więc dzień męki i śmierci Pana Jezusa. On też przelał krew, oddał życie, co uratowało nas w perspektywie wiecznej. Wasz dar krwi też ratuje ludzkie istnienia. Dla ludzi wierzących wpisuje się w ten piękny dar naśladowania Jezusa Chrystusa - podkreślał z kolei ks. Ryszard Różycki, kapelan kartuskich strażaków.

Lista odznaczonych krwiodawców:

Medalem Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia odznaczony został:
Andrzej Wolski

Medalem Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia odznaczeni zostali:
Marek Szwaba
Mateusz Kluwe
Dariusz Hirsz
Karol Roszkowski
Leszek Zaborowski
Bartosz Klawa

Medalem Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia odznaczeni zostali:
Krzysztof Lica
Marek Trepczyk
Michał Młyński

Nagrodzeni za oddanie największej ilości krwi w minionym roku zostali:
Maciej Drążkowski
Tomasz Węsiora
Brunon Hinz
Karol Roszkowski
Karol Litzbarski

Nagrodami pieniężnymi Komendanta Powiatowego PSP w Kartuzach za ratowanie życia poprzez oddawania krwi uhonorowani zostali następujący funkcjonariusze:
st. sekc. Mateusz Bela
mł. ogn. Paweł Gawin
mł. ogn. Janusz Grota
str. Robert Las
asp. Marcin Megier
mł. ogn. Dariusz Pakur
ogn. Karol Roszkowski
str. Jacek Staubach
st. ogn. Tomasz Węsiora
st. ogn. Andrzej Wolski

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.