Od niedzieli obowiązuje nowy rozkład jazdy pociągów na linii PKM

niedziela, 9 grudnia 2018 r., 07:00
fot. MD-Z

Od niedzieli, 9 grudnia, na liniach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej obowiązywać będzie nowy rozkład pociągów. Dla pasażerów najistotniejszą ze zmian, będzie ta dotycząca samej obsługi połączeń na linii PKM. Dotąd realizowała je jedynie SKM, teraz część z nich przejmie spółka Polregio.

Dotychczas wszystkie kursy na trasie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej obsługiwała PKP Szybka Kolej Miejska. Od momentu wprowadzenia nowego rozkładu część przejmie spółka Polregio.

- Dla pasażerów nie będzie się to wiązało z żadnymi utrudnieniami. Niezależnie od pociągu będzie obowiązywać ta sama taryfa - zaznacza Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa.

W samym rozkładzie nie wprowadzono istotniejszych zmian. Kursy nadal będą odbywać się w w tzw. takcie. Z Kartuz większość pociągów będzie wyruszać 31 minut po pełnej godzinie, a z Gdańska Wrzeszcza 16 minut po pełnej godzinie. Ostatni kurs z Trójmiasta do Kartuz zaplanowano w dni robocze o godz. 22.46. Z kolei z lotniska w stronę Gdańska, ostatni skład ruszy dwie minuty po północy (oprócz niedziel).

Pełny rozkład połączeń Kartuz z Trójmiastem można znaleźć tutaj.

Rozkład kursów do i z Kościerzyny dostępny jest tutaj.

Bilety jednorazowe i okresowe

Pasażerowie z biletami jednorazowymi PKP SKM lub Przewozów Regionalnych będą mogli podróżować wszystkimi pociągami regionalnymi obsługującymi sieć Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (pociągi spalinowe) na trasach: Gdynia Główna - Gdańsk Wrzeszcz/Gdańsk Osowa - Kościerzyna/Kartuzy (pociągi spalinowe kursujące na sieci PKM), Gdańsk Wrzeszcz - Kartuzy/Kościerzyna oraz Gdańsk Wrzeszcz - Gdańsk Osowa - Gdynia Główna. Pasażerowie będą mogli podróżować wszystkimi pociągami obsługującymi Pomorską Kolej Metropolitalną, bez względu na to czy mają bilet SKM czy PR i niezależnie czy zostały one zakupione w kasie, w automacie, przez internet czy też u kierownika pociągu.

Ceny biletów okresowych nie ulegną zmianie. Niezależnie od przewoźnika, pasażerowie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej mogą korzystać zarówno z biletów okresowych PKP SKM, jak i biletów Przewozów Regionalnych. Oba uprawniają do przejazdów na odcinkach: Lębork - Gdańsk Lipce, Gdynia Główna - Gdańsk Wrzeszcz/Gdańsk Osowa - Kościerzyna/Kartuzy (pociągi spalinowe obsługujące Pomorską Kolej Metropolitalną), Gdańsk Wrzeszcz - Kartuzy/Kościerzyna oraz Gdańsk Wrzeszcz - Gdańsk Osowa - Gdynia Główna.

Pasażerowie będą mogli podróżować każdym pociągiem kursującym na linii PKM, bez względu na to, czy mają bilet SKM czy też PR.

Co ważne, pasażerowie, którzy będą chcieli dostać się do przystanków SKM położonych na trasie Gdynia Główna - Gdańsk Śródmieście również mogą korzystać z biletów okresowych PR.

- W tym przypadku muszą jednak pamiętać o konieczności przesiadki z PKM na pociąg SKM, który zatrzymuje się na danej stacji. Np. bilet PR relacji Lębork - Gdańsk Wrzeszcz upoważnia pasażera do tego by, jadąc z Lęborka, przesiadł się w Gdańsku Oliwie na pociąg SKM i w ten sposób dotarł do przystanku Gdańsk Przymorze Uniwersytet - czytamy na stronie pomorskie.eu.

Na bilety jednorazowe PR nie będzie możliwości podróżowania pociągami PKP SKM na trasie Gdynia Główna - Gdańsk Śródmieście.

Przewóz roweru w taryfie PR (tzw. bilet dobrych relacji) będzie wynosił 3 zł (bilet jednorazowy) i 30 zł (bilet miesięczny).

Nowy rozkład będzie obowiązywać do 8 grudnia 2019 r. Pierwszą jego korektę zaplanowano na 9 marca 2019 r.

- Na stabilny roczny rozkład jazdy musimy poczekać do czasu zakończenia kluczowych inwestycji realizowanych przez PKP PLK na terenie całego kraju - wyjaśnia Urząd Marszałkowski.

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.