Somonino. Uhonorowano złotych, diamentowych i żelaznych jubilatów

wtorek, 11 grudnia 2018 r., 22:00
fot. Longina Templin

Serce, które kocha, jest zawsze młode. Tak mówi greckie przysłowie. Prawdziwość tego powiedzenia potwierdzają pary małżeńskie z gminy Somonino, które spędziły ze sobą pięćdziesiąt, sześćdziesiąt i sześćdziesiąt pięć lat. Z tej okazji odbyło się we wtorek uroczyste wręczenie medali za "Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie". Były życzenia, gratulacje, upominki i dyplomy.

Wyjątkową uroczystość rozpoczętą mszą świętą, którą prowadził proboszcz somonińskiej parafii ks. Piotr Kardas, a koncelebrował ks. kanonik Hubert Kitowski, proboszcz parafii Goręczyno.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Agroturystyce "Pomerania". Dostojnych jubilatów przywitał wójt Marian Kowalewski i przewodniczący Rady Gminy Andrzej Sołtysek.

- Jesteście solą naszej gminy. Chciałbym żebyście zawsze byli przez nas, władze samorządowe, doceniani, ale także przez wszystkich mieszkańców. Życzę wam z całego serca dużo zdrowia, miłości, pokoju i radości na najbliższe zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Abyście je w zdrowi spędzili wśród swoich najbliższych. Wszystkiego dobrego - powiedział wójt Marian Kowalewski.

Ceremonię rozpoczęto od wręczenia okolicznościowych medali wójta gminy Somonino dla wyjątkowych jubilatów. Otrzymały je dwie pary obchodzące Żelazne Gody i trzy małżeństwa, który przeżyły razem 60 lat.

W tym roku w somonińskiej gminie pół wieku wspólnego pożycia małżeńskiego doczekało 17 par. Otrzymały one medale "Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie" przyznane przez Prezydenta RP.

Nie zabrakło symbolicznej lampki szampana i odśpiewania "Sto lat". Szacownych jubilatów podejmowano obiadem i "ognistym" tortem.

Wśród jubilatów byli Dorota i Czesław Lisowie ze Starkowej Huty. Mają czworo dzieci. Dwie córki i dwóch synów. Doczekali się ośmioro wnuków i dwóch prawnuków.

Dorota Lis rozpoczęła swoja pracę jako nauczycielka w Łączynie. Tam pracowała również jej przyszła teściowa, która wiedząc, że pani Dorota mieszka na stancji, zapraszała ja do siebie na dobre swojskie jedzenie.

- Pamiętam, jak przyszła do nas taka malutka pulchniutka młoda nauczycielka. Mama ją przyprowadziła, być może nawet z tą myślą, żebyśmy się poznali. Wieczorami trzeba było ją odprowadzić do domu. Spotykaliśmy się coraz częściej. I tak się to zaczęło - wspomina Czesław Lis.

- Kiedy dostałam mieszkanie w szkole, postanowiliśmy, że weźmiemy ślub. Tam mieszkaliśmy dziewięć lat. Potem przeprowadziliśmy się do Starkowej Huty, gdzie mieszkamy do dzisiaj - dodała pani Dorota.

Oboje małżonkowie stwierdzili, że trudno dać jednoznaczną receptę na dobre wspólne życie. Zgadzają się co tego, że musi być szacunek i nie ma kłamstwa. Na tym można zbudować dobre, długotrwałe małżeństwo. Ponadto trzeba się nawzajem słuchać.

- Jeżeli przychodzą gorsze dni, zawsze trzeba mówić, że będzie lepiej. Nie wracać do przeszłości, bo ważne jest to co będzie jutro - uważa Dorota Lis.

Żelazne Gody obchodzili:

Gertruda i Bernard Langa - Borcz
Agnieszka i Hubert Plichta - Goręczyno

Diamentowe Gody obchodzili:

Zofia i Władysław Brzescy Hopowo
Agnieszka i Alfons Buc - Rybaki
Halina i Paweł Langa - Borcz

Złote Gody obchodzili:

Irena i Zygmunt Bazychowscy - Somonino
Danuta i Jerzy Bertling - Egiertowo
Janina i Zygmunt Cyman - Wyczechowo
Helena i Stanisław Gańscy - Sławki
Maria i Bronisław Grzędziccy - Ramleje
Krystyna i Franciszek Grzędziccy - Goręczyno
Jadwiga i Klemens Hallmann - Wyczechowo
Zenona i Ludwik Kunowscy - Somonino
Dorota i Czesław Lis - Starkowa Huta
Stefania i Józef Litwin - Goręczyno
Maria i Józef Richter - Goręczyno
Agnieszka i Jerzy Stromscy - Somonino
Ludwika i Zygmunt Szwaba - Somonino
Irena i Paweł Szymichowscy - Goręczyno
Bronisława i Jan Walkusz - Goręczyno
Bronisława i Jan Wysieccy - Rybaki
Jadwiga i Henryk Zaborowscy - Rybaki

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.