Zachowaj szczególną ostrożność! Policjanci apelują do pieszych, rowerzystów i kierowców

środa, 12 grudnia 2018 r., 16:48
fot. internet/www.pixabay.com

W ostatnich tygodniach na drogach powiatu kartuskiego odnotowano sporo wypadków z udziałem pieszych oraz rowerzystów. W związku z pogarszającą się aurą i coraz trudniejszymi warunkami na drogach policjanci apelują do kierowców i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności. Przypominają też o obowiązku noszenia odblasków.

W poniedziałkowe popołudnie samochód potrącił nastoletniego rowerzystę w Kiełpinie. W ubiegłym tygodniu pod samochód wpadł w Czaplach chłopiec wysiadający z autobusu. W związku z rosnącą w ostatnim czasie liczbą zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, policjanci apelują o zachowanie wyjątkowej ostrożności.

- Okres jesienno - zimowy wiąże się przede wszystkim ze specyficznymi warunkami atmosferycznymi powodującymi brak kontrastu pomiędzy pieszym a otoczeniem. W tych warunkach niezbędne jest zachowanie przez uczestników ruchu drogowego podwyższonej ostrożności, zwłaszcza w miejscach niedostatecznie oświetlonych, a w szczególności w rejonach przejść dla pieszych, gdzie złudne poczucie bezpieczeństwa skłania pieszych do nieostrożnego wchodzenia na jezdnię nawet w bezpośredniej bliskości nadjeżdżającego pojazdu - informuje Komenda Powiatowa Policji w Kartuzach.

Jak zaznaczają mundurowi, bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów jest w dużej mierze uzależnione od tego, czy są dobrze widoczni dla kierujących pojazdami. Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo piesi i rowerzyści powinni przestrzegać kilku podstawowych zasad.

- Przechodźmy w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, szczególnie poza miastem, zachowajmy szczególną ostrożność. Nigdy nie wbiegajmy i nie wjeżdżajmy rowerem raptownie na jezdnię. Poza obszarem zabudowanym chodźmy zawsze lewą stroną drogi, by widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd - apelują policjanci.

Jak podkreślają, ogromnie ważne jest to, by szczególnie w okresie zimowym pamiętać o noszeniu elementów odblaskowych lub latarki. Jesienią i zimą, szczególnie po zmierzchu widoczność jest znacznie gorsza. Dodatkowo ciemne kolory ubrań powodują, że pieszy zauważony zostać może przez kierowcę dopiero w ostatnim momencie. Piesi wyposażeni w elementy odblaskowe widoczni będą dla kierowcy pojazdu ze znacznie większej odległości, co pozwoli na wcześniejszą jego reakcję.

Warto przypomnieć, że od sierpnia 2014 roku obowiązuje nowa ustawa, która zobowiązuje pieszych do noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym. W przeciwnym wypadku policjanci mogą ukarać ich mandatem w wysokości od 20 zł do 500 zł.

O zachowaniu szczególnej ostrożności powinni również pamiętać kierowcy. Mundurowi apelują, by kierujący pojazdami zwalniali i zatrzymywali się przed przejściami dla pieszych, w momencie kiedy pieszy sygnalizuje zamiar przejścia, by nie wyprzedzali na przejściach innych pojazdów, bo tam może łatwo dojść do potrącenia. Należy też pamiętać, by nie zjeżdżać nagle na pobocze szczególnie w porze wieczornej i jeździć bez brawury z dozwoloną prędkością, by móc w sytuacji kryzysowej odpowiednio wcześnie zareagować.

- Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów, bo kiedy zaczyna brakować nam wyobraźni i zdrowego rozsądku dochodzi do przykrych, a niejednokrotnie tragicznych w skutkach zdarzeń, w których poszkodowani tracą nie tylko zdrowie, ale też i bezcenne życie - podkreślają policjanci.

Oprac. MD-Z
Info: KPP Kartuzy

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.