Rupieciarze - reportaż o kolekcjonerach na Kaszubach

piątek, 14 grudnia 2018 r., 10:00

Dlaczego niektórzy ludzie poświęcają swój czas i pieniądze na zbieranie staroci? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie Tomasz Słomczyński i Piotr Dorosz w reportażu pt. "Rupieciarze" odwiedzili kaszubskich kolekcjonerów.

W pierwszej części filmu reporterzy udali się do Kawli Górnych gdzie od szesnastu lat Czesław Bielicki gromadzi najróżniejsze zabytki i eksponaty. Kolekcjoner oprowadza ich po swoim prywatnym muzeum, w którym ma pokaźną kolekcję starych samochodów, motocykli, zabytków techniki, powozów oraz odtworzoną kuźnię i kaszubską checz, którą samodzielnie przeniósł z pobliskiej wsi.

W rozmowie ze Słomczyńskim właściciel Bielickowa wykazuje się szeroką wiedzą na temat licznych posiadanych przez siebie przedmiotów, wyjaśniając ich kontekst historyczny, a także zdradza przyczyny swojej pasji.

W poszukiwaniu miłośników zbieractwa starych pamiątek, twórcy udali się do Chmielna gdzie znajduje się Mini Skansen "u Słodkiego", którego właścicielem jest Kazimierz Gruenholz. Opowiada on o swoim dzieciństwie oraz wyjaśnia, dlaczego zdecydował się na przechowywanie staroci.

Film można obejrzeć w portalu oraz w serwisie Youtube.

Reportaż powstał na zlecenie Stowarzyszenia Rozwoju Ziemi Mirachowskiej w ramach operacji pt. "Zachowanie dorobku kulturowego Kaszub i promocja języka kaszubskiego poprzez wyprodukowanie serii filmów dokumentalnych i ich promocja w internecie" współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

SG

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.