Owoce azjatyckie. Przewodnik kulinarny

piątek, 14 grudnia 2018 r., 11:55
fot. nadesłane

Każda prawdziwa wyprawa w nieznane, zawsze powinna koncentrować się w głównej mierze na maksymalnie możliwym zgłębieniu kultury odwiedzanego regionu. Niewątpliwie jednym z kluczowych jej elementów okazuje się natomiast gastronomia. Wszelkie zakątki świata cechują się swymi nietuzinkowymi smakami, a niecodzienne doznania podniebieniu dostarcza bez wątpienia kulinarna podróż na kontynent azjatycki. Poza ostrymi przyprawami, niespotykanymi ziołami, czy wyrafinowanym mięsem, bardzo ważną rolę w menu mieszkańców tego obszaru na mapie świata zajmują egzotyczne owoce.

Czapetka wodnista i mangostan

Pierwszy raz, właśnie podczas czytania niniejszego artykułu, stykasz się z wyżej wymienionymi nazwami? Nie ma się co dziwić, ponieważ w Polsce tak zwany "rose apple"., czy " mangosteen" to kompletnie obce pojęcia. Wymienione terminy tyczą się typowych azjatyckich przysmaków naturalnych, jakimi są przepyszne owoce azjatyckie niedostępne nigdzie indziej poza omawianym fragmentem kuli ziemskiej! Pierwszy z nich, a więc czapetka wodnista, to coś podobnego kształtem do gruszki, ale w smaku bardziej zbliżone do jabłka. Cecha szczególna owego gatunku - ogromna soczystość. Drugi z kolei, to jest mangostan, to słodycz w czystej, "eko" postaci.

Rambutan i liczi

Mianem rambutan określa się słodziutki owoc z miąższem oraz pestką wewnątrz. Liczi natomiast jest nam już nieco bardziej znane - z angielskiego "lychee" - to aromatyczny gatunek, który często dodawany jest do tropikalnych drinków, czy koktajli, ale także do tradycyjnych japońskich deserów. Smaki obu tych owoców można zakosztować niekoniecznie udając się do Azji. Wystarczy skorzystać z puszkowanych wyrobów spożywczych w postaci Rambutanu, czy Liczi w syropie, które dystrybuowane są w bogato zaopatrzonych supermarketach bądź sklepach internetowych typu Harmonia Smaków.

Owoc chlebowca i durian

Z angielskiego - "jackfruit", czyli w tłumaczeniu na język polski - owoc chlebowca - to nietuzinkowy egzotyk, jaki charakteryzuje się miodowo-jabłkowym posmakiem, niemożliwym do porównania z jakimkolwiek gatunkiem dostępnym na naszym kontynencie. Do wymienionego owocu chlebowca, do złudzenia podobny jest zaś durian - kształt, forma, a nawet kolorystyka - jednakże zupełnie odmienny jest ich aromat. W przypadku owocu durian nie ma możliwości nie odróżnić owego gatunku, gdyż wyróżnia się wyjątkowo intensywnym zapachem, dla wielu ciężkim do zniesienia podczas pierwszej próby skosztowania, a nawet przyrównywanym do zgniłego jajka, ale wystarczy odważyć się wsadzić do ust malutki kąsek durian, aby przekonać się, jak smakowity jest to rarytas.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.