W niedzielę w Kartuzach Santa Run - największa mikołajkowa impreza biegowa na Pomorzu

piątek, 14 grudnia 2018 r., 14:27
fot. MD-Z

W niedzielę ulicami Kartuz już po raz trzeci pobiegną setki pasjonatów aktywnego trybu życia. Odbędzie się tam Santa Run - największy mikołajkowy bieg na Pomorzu. Na listach startowych jest ponad 1300 osób. Atrakcje będą czekać nie tylko na biegaczy, tradycyjnie imprezie towarzyszyć będzie też mikołajkowa parada rowerowa. W związku z wydarzeniem na pewien czas wystąpią w Kartuzach utrudnienia w ruchu.

Kartuzy w niedzielę już po raz trzeci będą gospodarzem Santa Run.

- Po raz kolejny zainteresowanie naszym biegiem jest niesamowite! Na liście startowej jest aż ponad 1300 nazwisk uczestników z całej Polski! Oczywiście najwięcej z Kaszub i wybrzeża. Cieszymy się, że Kartuzy na ten dzień staną się także stolicą biegową na Pomorzu. Większość ze startujących pobiegnie w świątecznych i nie tylko strojach więc będzie to rzeczywiście niecodzienny widok. Zapraszamy mieszkańców do kibicowania i wspierania zawodników na trasie. Choć bieg ma charakter czysto towarzyski i zabawowy to dla wielu debiutantów będzie to spore wyzwanie na 7 kilometrowej trasie prowadzącej głównymi ulicami Stolicy Kaszubi niesamowite przeżycie - przekazuje i zaprasza Karol Nowakowski, koordynator i pomysłodawca wydarzenia z Akademii Biegowej Kartuzy.

Tradycyjnie imprezie towarzyszyć będzie parada mikołajów na rowerach, na którą zapraszają Rowerowe Kaszuby. Zbiórka uczestników o godzinie 10:30 na Promenadzie. W paradzie rowerowej może wziąć udział każdy, kto ubierze się w strój św. Mikołaja - czapka, kubraczek i spodnie, bądź założy inne przebranie w tematyce świątecznej - śnieżynki, elfa, renifera czy też choinki, posiada sprawny rower, dopuszczony do użytkowania i zna przepisy kodeksu o ruchu drogowym. Przewidziano nagrody dla najliczniejszej rodziny, uczestniczącej w paradzie, właściciela najlepiej przystrojonego roweru, najładniej przebranego i dla najstarszego uczestnika parady. Na wszystkich zapisanych czekać będą pamiątkowe medale.

W ramach Santa Run odbędą się też biegi dla najmłodszych. Około godz. 12 w parku Solidarności, a dokładnie na ul. Klasztornej wystartuje 400 dzieci w sześciu kategoriach wiekowych.

Bieg główny wystartuje o godz. 13.30 z ulicy Chmieleńskiej. Trasa wiedzie małą obwodnicą Kartuzach w kierunku osiedla Wybickiego, przez Rynek od ul. Piłsudskiego, następnie ul. Majkowskiego do modernizowanego Gaju Świętopełka z metą na ul. Klasztornej.

- Dobrą godzinę po starcie zaplanowano dekoracje wraz z losowaniem wielu atrakcyjnych nagród wśród wszystkich uczestników tych sportowych propozycji. Wcześniej w hali sportowej ZSO nr 1 będzie można przyłączyć się do energetycznej zumby. Wszystkie dzieci i nie tylko zapraszamy do stanowiska Wyspy Frajdy na malowanie buziek w świąteczne wzory. Z kolei LUKNET z Kiełpina będzie oferowało zdjęcia przy magicznym lustrze. Ta brzmiąca bardzo tajemniczo atrakcja jest podobna do działania fotobudki, ale bardziej spersonalizowana i sprawiająca jeszcze więcej zabawy - zapraszają organizatorzy.

- Także zimą trzeba zadbać o intensywną promocję aktywności fizycznej wśród naszych mieszkańców - dorosłych i dzieci. To właśnie sport w takim wydaniu rekreacyjnym, dodaje energii i poprawia samopoczucie, ale ma także olbrzymie znaczenie integracyjne. Chcemy pokazać, że nasze ogólne zdrowie zależy przede wszystkich od aktywności fizycznej, którą uprawiamy przez cały rok, nie tylko sezonowo. Do naszej inicjatywy przyłączyło się wiele instytucji i firm, które myślą podobnie jak my i wspierają nasze działania, za co już teraz im dziękuję i serdecznie zapraszam w imieniu wszystkich organizatorów. Jesteśmy przekonani i cieszymy się, że wydarzenie się rozwija. Taka promocja walorów Kaszub, Gminy i Powiatu kartuskiego jest strzałem w dziesiątkę - dodaje Nowakowski.

Biuro i całe miasteczko imprezy zlokalizowane będzie po raz pierwszy w hali sportowej ZSO nr 1 na Klasztornej 4 oraz czynne już od godziny 9:00. Szkoła została jednym Partnerów imprezy, a sama zmiana lokalizacji przyczyni się do zwiększenia komfortu uczestników.

Utrudnienia w ruchu drogowym

W związku z biegiem w Kartuzach wystąpią czasowe utrudnienia w ruchu. Na czas biegu ruch pojazdów zostanie na poszczególnych odcinkach czasowo wstrzymany przez poszczególne służby porządkowe. Ponadto organizatorzy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności z uwagi na wzmożony ruch biegaczy w okolicach Parku Solidarności i Wzgórza Wolności, ul. Klasztornej w godzinach 11-15. Ulica Chmieleńska w godzinach 12.30 - 13.30 na odcinku od ul. Wzgórze Wolności do ul. Reja - zostanie wyłączony z ruchu. Z kolei ul. Klasztorna zostanie wyłączona na odcinku od świateł ul. Wzgórze Wolności / 3 maja do Kartuskiego Centrum Kultury w godzinach 10-15.

Trasa biegu zostanie zabezpieczona przez funkcjonariuszy Policji Powiatowej w Kartuzach, Strażaków Ochotników z Prokowa, Straż Miejską oraz siły własne organizatora w tym Grupę Rowerowe Kaszuby za co organizatorzy bardzo dziękują już teraz. Organizatorzy proszą, by stosować się do nakazów służb i przepraszają za utrudnienia.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.