W powiecie kartuskim jest 417 niezaszczepionych dzieci. Służby apelują, by to zmienić

piątek, 14 grudnia 2018 r., 15:13
fot. internet/www.pixabay.com

W ubiegłym tygodniu w kraju obchodzono Ogólnopolski Dzień Szczepień. To inicjatywa, której celem jest propagowanie szczepień jako najskuteczniejszej formy zapobiegania chorobom. Ma też poprawić społeczną wiedzę na temat korzyści, jakie z sobą niesienie. Tegoroczne obchody stały się również okazją do tego, by zachęcać mieszkańców m.in. Pomorza do poparcia obywatelskiego projektu ustawy o szczepieniach. Warto zaznaczyć, że tylko w powiecie kartuskim niezaszczepionych pozostaje prawie 420 dzieci.

W powiecie kartuskim z roku na rok liczba niezaszczepionych dzieci z powodu uchylania się rodziców i opiekunów od obowiązku szczepień (bez zaświadczenia o przeciwwskazaniach zdrowotnych do szczepień) systematycznie wzrasta. W 2016 roku było ich 244, w kolejnym 320, natomiast zgodnie z najnowszymi danymi do 30 listopada 2018 r. już aż 417. Tymczasem liczba osób uchylających się od obowiązku szczepienia (rodziców lub opiekunów) oraz osób niezaszczepionych powyżej 18 roku życia wobec których jest lub będzie prowadzone postępowanie egzekucyjne wyniosła na koniec listopada 466.

O tym, jak potrzebne są szczepienia świadczy choćby wzrastająca w ostatnim czasie liczba zachorowań na odrę, nie tylko w całej Polsce, ale też w Europie.

Obchodzony 7 grudnia Dzień Szczepień ma przypomnieć, jak ważną rolę odgrywają szczepienia.

- Obecnie miliony osób zawdzięcza życie szczepionkom - bez nich nie mielibyśmy szansy przeżyć nawet okresu dzieciństwa. Jest to efektem wprowadzenia obowiązkowych szczepień ochronnych - podkreślają inicjatorzy obchodów Dnia Szczepień.

W związku z rosną liczbą nieszczepionych dzieci pojawiła się inicjatywa obywatelskiego projektu ustawy o szczepieniach. Chętni mogą się pod nim podpisać również w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kartuzach.

Projekt zakłada stworzenie podstaw prawnych do tego, by samorządy w Polsce mogły dodatkowo punktować zaszczepienie dziecka, jako kryterium przy ocenie przyjęcia do publicznych żłobków oraz przedszkoli.

- Naszym celem nie jest wprowadzenie obowiązku szczepień, gdyż taki w Polsce już istnieje i wynika to bezpośrednio z przepisów prawa. Przesłanką do nałożenia obowiązku szczepień był art. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Sam pomysł wprowadzenia obligatoryjnych szczepień ochronnych jest jednak starszy. Pierwsze szczepienia obowiązkowe zostały wprowadzone w latach 60., natomiast obecna ustawa wywodzi się bezpośrednio z Programu Szczepień Ochronnych, który powstał w 1994 r. Zgodnie z tą ustawą, osoby przebywające na terenie naszego kraju zobowiązane są, na zasadach określonych w ustawie, do poddawania się: badaniom sanitarno-epidemiologicznym, hospitalizacji, przyjmowaniu leków, oddawania materiału biologicznego do badań oraz szczepieniom ochronnym - podkreślają inicjatorzy akcji.

Szczegółowe informacje na temat akcji można znaleźć na stronie www.szczepimybomyslimy.pl

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.