OSP Staniszewo świętowało jubileusz 90-lecia swojego istnienia

sobota, 15 grudnia 2018 r., 19:37
fot. MD-Z

Strażacka brać z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Staniszewie świętowała w sobotę wyjątkowy jubileusz - 90-lecie swojego istnienia. Uroczystość była okazją nie tylko do gratulacji, podziękowań i odznaczeń, ale też do oficjalnego przekazania i poświęcenia długo wyczekiwanego przez druhów prezentu - nowego wozu gaśniczego, który trafił do jednostki.

Druhowie z OSP Staniszewo od 90 lat bezinteresownie śpieszą na pomoc, tym którzy jej potrzebują. Sobotnia uroczystość była okazją do przypomnienia historii jednostki, którą przybliżył prezes jednostki dh Radosław Drywa, ale też gratulacji i podziękowań.

- 90 lat w życiu jednostki to ogromna liczba wyzwań, alarmów, wyjazdów. To ogromne ilości tych, którym śpieszyliście z pomocą tym, którzy znajdują się w trudniej sytuacji życiowej. Pomagaliście przy wypadkach, pożarach i innych zdarzeniach losowych za to wam dziękuję bardzo w imieniu mieszkańców - mówił Mieczysław Gołuński.

- Wszystkim druhom działającym przez te 90 lat na rzecz tej jednostki przyświecał jeden cel - być jak najlepiej przygotowanym do dobrowolnie przyjętej na siebie służby ratowania zdrowia i życia mieszkańców Staniszewa i okolic. Kolejne władze tej jednostki zabiegały o to, by jednostka była wyposażona w odpowiedni sprzęt, jak i bazę - mówił Edmund Kwidziński, dyrektor Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Na ten wyjątkowy jubileusz strażacy otrzymali wyjątkowy i długo wyczekiwany nowy pojazd. To średni wóz specjalny Volvo z autopompą o wydajności 3.200 l/minutę, ze zbiornikiem na środek pianotwórczy o pojemności 300 litrów, wóz jest uterenowiony, posiada napęd na cztery koła. Zakup nowego samochodu o wartości ponad 800.000 zł był możliwy dzięki środkom z gminy Kartuzy przy dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku za pośrednictwem Komendanta Powiatowego PSP w Kartuzach bryg. Romualda Pituły.

- Dziś stoimy przy przepięknym samochodzie z napędem 4x4, w pełni wyposażonym, sprawnym technicznie pod każdym względem. Mam nadzieję, że będzie on wam służył wiele lat. Oby ten wóz wiózł was do każdego zdarzenia bezpiecznie i byście bezpiecznie z każdej akcji wracali. Przez 90 lat przewinęło się przez waszą jednostkę wielu druhów, którzy czynili ogromne starania, by jednostka funkcjonowała i niosła mieszkańcom bezpieczeństwo. Na 90. rocznicę waszego istnienia odnowiono strażnicę z zewnątrz i zrobiono remonty wewnątrz. To nasze podziękowanie za waszą pracę. Jesteśmy dumni, że mamy takich strażaków - zaznaczył burmistrz.

Historia jednostki

Początki Ochotniczej Straży Pożarnej w Staniszewie sięgają 1903 roku. Wówczas to postawiono pierwszą remizę. Od 1928 roku staniszewska OSP była już jednostką zorganizowaną, posiadającą pompę ręczną. OSP kierowali wówczas Stanisław Wicki, Jan Drywa, Józef Kreft, Paweł Szutenberg, Jan Cirocki, Robert Okroj, Jan Jankowski i Władysław Tutkowski. W czasie II wojny światowej druhowie otrzymali pompę "Ster", która służyła im do 1962 roku. W 1946 roku strażacy pozyskali samochód ciężarowy typu "Betword", który wyremontowali we własnym zakresie. Wóz służył im aż do 1967 roku, gdy wymieniono go na "Stara 21". Po trzech latach nastąpiła kolejna wymiana - Stara zastąpił Żuk marki GLM, który służył druhom ze Staniszewa przez 28 lat. W 1998 roku na podział wprowadzono Jelcza. Rok 1998 szczególnie zapisał się w historii jednostki również ze względu na to, że w tym czasie do użytku oddano rozbudowaną remizę, a w dowód uznania społeczeństwo ufundowało jednostce sztandar. W 2007 roku za zgodą komendanta wojewódzkiego strażacy otrzymali Jelcza GCBA z Gdańska. Zanim jednak zaczął on służyć tutejszym druhom musiał przejść gruntowny remont, który we własnym zakresie przeprowadzili członkowie jednostki. Tym sposobem rok później, w 2008 roku, do podziału wprowadzono piąty, w powojennej historii jednostki, wóz bojowy. Przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Staniszewie działają aż cztery młodzieżowe drużyny pożarnicze - chłopięce i żeńskie: MDP 12-15 i MDP 15-18. Obecnie jednostka liczy 56 członków.

Przy okazji jubileuszu Edmunda Kwidzińskiego dyrektora Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP uhonorowano srebrnym medalem "Na straży".

Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymał:
dh Marcin Kwidziński

Srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali:
dh Wiesław Kobiela
dh Karol Szutenberg

Odznakę "Wzorowy strażak" otrzymali:
dh Gracjan Szutenberg
dh Krzysztof Setny
dh Tomasz Sikora

Odznaki za wysługi lat otrzymali:
dh Stanisław Okroj - 45 lat
dh Bogdan Gruba - 45 lat
dh Mieczysław Witulski - 40 lat
dh Robert Okrój - 35 lat
dh Roman Hinc - 35 lat
dh Krzysztof Szutenberg - 30 lat
dh Roman Warczak - 30 lat
dh Marcin Kwidziński - 25 lat
dh Sebastian Pionk - 25 lat

Wyróżnienia dla honorowych dawców krwi

Jubileusz był również okazją do uhonorowania krwiodawców z OSP Staniszewo. Klub Honorowych Dawców Krwi założono przy OSP Staniszewo w lutym 2002 roku z inicjatywy druha Mieczysława Witulskiego i z pomocą ówczesnego Komendanta Powiatowego PSP w Kartuzach st. bryg. Edmunda Kwidzińskiego. Na czele klubu stanął druh Witulski. Dotąd oddał ponad 70 litrów krwi. Obecnie klub liczy 22 członków, a przez okres 16 lat oddano łącznie około 400 litrów płynu dającego nadzieję i ratującego życie.

Odznakę honorową PCK IV stopnia otrzymał:
dh Mieczysław Witulski

Odznakę zasłużony honorowy dawca krwi III stopnia otrzymali:

dh Jakub Bladowski
dh Gracjan Szutenberg
dh Tomasz Szutenberg

Odznakę zasłużony honorowy dawca krwi II stopnia otrzymał:
dh Adrian Bladowski

Odznakę zasłużony honorowy dawca krwi otrzymała
druhna Kamila Gruba

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.