Działamy dla Was już 15 lat!

sobota, 15 grudnia 2018 r., 22:02
fot. Samowyzwalacz

15 grudnia to dla naszego portalu wyjątkowa data. Mija już piętnaście lat, gdy w sieci pojawiła się pierwsza informacja opublikowana w serwisie "Kartuzy.info", a portal oficjalnie rozpoczął swoją działalność. Każdy jubileusz jest okazją do podziękowań i dokonania podsumowań. Dziś krótko przypomnimy, jak wyglądały początki i gdzie dzięki ciężkiej pracy i waszej obecności drodzy Czytelnicy jesteśmy obecnie.

Był poniedziałek, 15 grudnia 2003 roku. Były to czasy, gdy jeszcze nikt nie słyszał o Facebooku, Youtube czy Instagramie. Przez Internet łączono się wówczas za pomocą modemów telefonicznych. Połączenie naliczano impulosowo, a ściągnięcie piosenki w formacie mp3 trwało w najlepszym przypadku kilkanaście minut. W sieci z powodzeniem funkcjonowały już ogólnopolskie portale informacyjne, jednak lokalne i regionalne zaledwie raczkowały, a rozwijający się w błyskawicznym tempie świat Internetu dla wielu wciąż był novum. Media regionalne były kojarzone głównie z papierowymi gazetami.

"Kartuzy.info" wystartowało

Na początku w siedzibie "Kartuzy.info" znajdowały się na dwa wysłużone dość komputery, mnóstwo kabli i modem telefoniczny. To za ich pośrednictwem, 15 grudnia 2003 roku w portalu pojawił się pierwszy tekst.

- Na początku chcieliśmy stworzyć dla mieszkańców Kartuz narzędzie, za pomocą którego będą mogli sobie przekazywać wiadomości na temat tego, co się dzieje w powiecie kartuskim. Szukaliśmy partnerów przede wszystkim w samorządach - urzędach gmin i w starostwie. Zależało nam, aby te instytucje mogły za pośrednictwem portalu przekazywać informacje. Nie chcieliśmy być dziennikarzami, ani sami tworzyć artykułów prasowych. Tym bardziej, że nie mieliśmy o tym bladego pojęcia - tak wspomina początki Bartosz Kitowski, redaktor naczelny, który założył portal wspólnie z Joanną Stoltman.

Dostęp do Internetu był wówczas jeszcze znacznie ograniczony, zwłaszcza w małych miejscowościach i wsiach. Urzędy nie miały jeszcze swoich stron internetowych lub dopiero je tworzyły.

- W pierwszym roku naszej próbowaliśmy namawiać samorządy, gazety i różnego rodzaju organizacje, żeby skorzystały z naszej propozycji i umieszczały w portalu informacje. Niestety nie udało się. Prasa widziała w nas tylko konkurencję, a samorządy były bardzo niechętne do współpracy. Kiedy mówiliśmy, że jest to za darmo, to doszukiwano się w tym jakiegoś drugiego dna. Po pół roku prób poddaliśmy się. Zaczęliśmy sami tworzyć część informacyjną. Wiadomości przygotowywała Ewelina Karczewska - dziennikarka, a ja robiłam katalog i przewodnik. Zajmowałam się też promocją portalu - opowiada Joanna Stoltman, wydawca kartuzy.info.

Droga do pierwszego miliona

Pierwsze trzy lata okupione były bardzo ciężką pracą i wieloma wyrzeczeniami.

- Portal od początku nie przynosił zysków, tylko same straty. Przez cały ten czas inwestowaliśmy i wkładaliśmy w portal wszystkie nasze oszczędności. Aby utrzymać Kartuzy.info, musieliśmy prowadzić dodatkową działalność - sklep i serwis komputerowy. Momentem przełomowym była decyzja, którą podjęliśmy po trzech latach działalności. Ustaliliśmy, że zajmować będziemy się tylko portalem, gdyż nie można trzymać dwóch srok za ogon - opowiada Bartosz Kitowski.

W ciągu pierwszych pięciu lat w portalu pojawiło się 3895 wiadomości i 2046 zapowiedzi. Miesięczne odsłony oscylowało wówczas w granicach 110.000. Po siedmiu latach, we wrześniu 2010 roku po razy pierwszy w portalu odnotowano milion wyświetleń. Po sześciu latach od powstania "Kartuzy.info", w 2009 roku uruchomiono bliźniaczy serwis "Kościerski.info", prezentujący wiadomości z powiatu kościerski.

6 milionów odsłon miesięcznie - dziękujemy, że jesteście z nami

- To, gdzie dziś jesteśmy zawdzięczamy nie tylko ciężkiej pracy i ludziom, którzy przez lata tworzyli zespół "Kartuzy. info", ale przede wszystkim Wam drodzy Czytelnicy. Piszemy o Was i dla Was. To Wy mobilizujecie nas do tego, by stale się rozwijać i dbać o jakość treści, które publikujemy w portalu - podkreśla Joanna Stoltman, wydawca.

Droga którą przebyliśmy od momentu opublikowania pierwszej wiadomości najlepiej ilustrują liczby.

W ciągu pierwszych pięciu lat w portalu pojawiło się łącznie 3.888 wiadomości. Po dekadzie było ich już 13.267. Przez piętnaście lat w portalu opublikowano łącznie 26.614 tekstów (13.347 tylko w ciągu minionych pięciu lat). Dodaliśmy także 11.619 zapowiedzi w kalendarzu imprez. Nasi czytelnicy z kolei opublikowali ponad milion ogłoszeń.

W lipcu 2017 roku wyświetliliśmy ponad 6 milionów 305 tysięcy stron. W poniedziałek powyborczy, 22 października 2018 roku, odwiedziło nas 41.144 osób.

- Najważniejszą wartością, którą chronimy jest prawo do informacji. Niezmiernie ważna jest też dla nas wolność słowa i prawo do opinii, którą zapewniamy naszym czytelnikom. O obie te wartości musieliśmy nie raz walczyć w sądach. Nie boimy się żadnego tematu i dużą uwagę przywiązujemy do ochrony anonimowości naszych informatorów. Głównym celem naszej działalności jest dostarczanie szybkiej, wyczerpującej i bezstronnej informacji mieszkańcom powiatu kartuskiego. Ogromnie ważne są dla nas zarówno problemy społeczne, jak i transparentność samorządów. Przez minione 15 lat byliśmy kilkukrotnie pozywani lub oskarżani, jednak każdorazowo byliśmy w stanie obronić słuszność naszych racji - podkreśla Bartosz Kitowski.

- Dzięki ciężkiej pracy całego zespołu staliśmy liderem na rynku portali lokalnych. Pozyskaliśmy stałe grono czytelników i zadowolonych reklamodawców. Wiemy, że przyszłość wymaga od nas jeszcze cięższej pracy. Jesteśmy świadomi potrzeb naszych czytelników i szykujemy zmiany dopasowujące nasze portale do wymagań rynku. Dziękujemy za zaufanie i za to, że jesteście z nami - dodaje.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.