Gmina Somonino z planem finansowym na 2019 rok - "Na taki budżet nas stać"

czwartek, 20 grudnia 2018 r., 08:37
fot. MD-Z

Budowa węzła integracyjnego, rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej, kontynuacja przebudowy drogi Somonino-Goręczyno - to najważniejsze inwestycje, które somoniński samorząd będzie realizował w przyszłym roku. Podczas środowej sesji radni przyjęli budżet na 2019 rok.

Budżet 2019 po stronie dochodów zamknie się kwotą 63.271.253 złotych, natomiast po stronie wydatków kwotą 72.408.190 zł. Na wydatki inwestycyjne zaplanowano 24.241.157 zł, co stanowi około 33 proc. ogółu wszystkich wydatków.

Wśród najważniejszych inwestycji realizowanych w przyszłym roku wymienić warto budowę węzła integracyjnego z drogami dojazdowymi w Somoninie (2,4 mln zł), rozbudowę i modernizację systemu wodno-kanalizacyjnego na ternie aglomeracji Somonino (inwestycja realizowana w latach 2018-2020, jej łączny koszt to 9,1 mln zł, z tego 4,8 mln w 2019 r.). Na inwestycje drogowe planuje się przeznaczyć około 11,1 mln zł, w tym na ul. Kasztelańską zaplanowano 2,4 mln zł (rozliczenie umowy z 2018 roku), a na kolejne etapy drogi Somonino-Goręczyno - 6,5 mln zł, na modernizację dróg w 16 wsiach - 1,6 mln zł. Aż 4,1 mln zł zaplanowano na realizację projektu Eko Energia, czyli fotowoltanika od Somonina do Przywidza (inwestycja dofinansowana ze środków unijnych w kwocie około 3 mln zł).

Przyszłoroczny budżet zamknie się deficytem w wysokości 9.136.937 zł. Deficyt zostanie spłacony z pożyczki, wolnych środków i emisji obligacji. Przewidywane zadłużenie na koniec 2018 roku ma wynieść 12.383.000 zł, na koniec 2019 - 18.499.937 zł.

- Konstrukcja budżetu wymaga stosowania odpowiednich mechanizmów polityki finansowej, jednak zadłużenie gminy o kolejne, tak duże kwoty budzi ogromne obawy. Nie ma naszej zgody na tak duże zadłużenie, jednak gdybyśmy się nie zgodzili na pewien poziom, oznaczałoby to dla nas totalny zastój i cofnięcie gminy w zakresie rozwoju i budowy nowej przestrzeni życia z wymogami obecnych czasów. Nie możemy powiedzieć stop, nic nie oferując w zamian. Musielibyśmy powiedzieć stop rozbudowie kanalizacji, sieci wodociągowej, turystyce, czy ul. Kasztelańskiej. Nie stać nas na takie kredyty, ale nic innego nie możemy w tej chwili zrobić, musimy wziąć kolejne kredyty, by choćby niezbędne minimum zapewnić naszym mieszkańcom - mówił Wiesław Formela, przewodniczący komisji rozwoju i budżetu.

- W kampanii mówiono o zadłużeniu na koniec 2018 roku na poziomie 8,5 mln zł. To nie jest prawda, bo planowane zadłużenie wyniesie powyżej 12 mln zł. Nie znaczy to, że przez minione cztery tygodnie wydaliśmy cztery miliony. To konsekwencja pewnych działań, które podjęliśmy. Ale trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, jakie jest zadłużenie. W konspekcie budżetu, który dostaliśmy na koniec 2019 zadłużenie miało wynieść już 19,2 mln zł. Wspólnymi siłami udało nam się zaoszczędzić 700 tys. zł - podkreślał.

Mimo wątpliwości budżet 2019 radni uchwalili jednogłośnie. Za przyjęcie go radnym podziękował wójt Marian Kowalewski.

- Dziękuję za konstruktywne i merytoryczne podejście do uchwalenia tego budżetu. Gdy przez ostatni miesiąc zapoznawałem się z poszczególnymi działami, zdawałem sobie sprawę, że nie będzie łatwo. Spoglądając na realne zadłużenie na koniec tego roku, już wiedzieliśmy, że wyniesie ono już 12 mln zł, z perspektywą wzrostu do 19 mln zł na koniec przyszłego roku. Wynika to z zadań, które zastaliśmy i musimy kontynuować. Stać nas na tyle, ile jest w tym budżecie zapisane. Będę się starać szukać pieniędzy na różne inne działania, w tym inwestycyjne, być może drogowe, jeśli się uda. Będziemy zabiegać o wsparcie na poziomie pięćdziesięciu procent i wyższe. Chciałbym podziękować pani skarbnik, która te wszystkie klocki składała, to nie jest łatwa praca. Dziękuję radzie i wszystkim zaangażowanym w prace nad budżetem - mówił Marian Kowalewski.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.