Jakie garnki wybrać do płyty indukcyjnej?

czwartek, 27 grudnia 2018 r., 08:24
fot. nadesłane

Lodówka, kuchenka, zlew - to podstawowe elementy wyposażenia dosłownie każdej kuchni. Potrzebujemy ich, by móc cieszyć się gotowaniem, przechowywać przyrządzoną lub zakupioną żywność, a także móc posprzątać i umyć naczynia po kulinarnym szaleństwie. W dzisiejszych czasach każdy z tych elementów można dopasować do osobistych preferencji - zlew może być jednokomorowy lub dwukomorowy, lodówki są sprzedawane razem z zamrażarką, a kuchenki dzielimy na halogenowe, gazowe, ceramiczne i indukcyjne.

Do każdej z nich musimy posiadać odpowiedni zestaw naczyń - garnków z dnem kompatybilnym z każdym typem kuchenki. W poniższym artykule postaramy się doradzić, jakie garnki wybrać do płyty indukcyjnej.

Czym się kierować wybierając naczynia do płyty indukcyjnej?

Garnki do płyty indukcyjnej powinny spełniać kilka podstawowych kryteriów - pamiętajmy, że bez nich kuchenka po prostu się nie włączy, gdy postawimy na niej "zwykłe" naczynie. Garnki dostosowane do płyt indukcyjnych najczęściej posiadają na dnie wygrawerowany znaczek "spirali", który informuje nas, że dno to jest kompatybilne z płytą indukcyjną. Samo dno musi wykazywać się właściwościami ferromagnetycznymi, by kuchenka mogła "wykryć" postawione na niej naczynie - o tym, czy dno ma takie cechy, możemy się przekonać za pomocą zwykłego magnesu.

Zwróć uwagę na dno i materiał, z którego wykonane są garnki

Dno nie może być zbyt cienkie, bo garnek może ulec deformacji, a tym samym stracić swoje właściwości równomiernego rozprowadzania ciepła po całej swojej powierzchni. Najlepiej do płyt indukcyjnych  sprawdzają się dna wielowarstwowe i garnki wykonane ze stali nierdzewnej, aluminiowe, miedziane, a także te z powłoką emaliowaną lub ceramiczną. Średnica garnka powinna być równa bądź mniejsza od pól grzewczych kuchenki indukcyjnej.

Sprawdź szeroki wybór garnków w sklepie Europ24 >> https://europ24.pl/garnki

Płyta indukcyjna - podstawowe informacje

Płyta indukcyjna to stosunkowo nowoczesne rozwiązanie - przypomina płytę ceramiczną i podobnie jak ona jest zasilana elektrycznością. Jej nazwa wywodzi się ze zjawiska indukcji elektromagnetycznej - dzięki niej sama płyta nie nagrzewa się tak mocno (możemy zaoszczędzić nawet 25% energii w stosunku do korzystania z innych kuchenek), ale jednocześnie daje lepsze efekty (gotowanie zostaje przyspieszone nawet o 30%). Co najciekawsze: ciepło wytwarzane jest nie bezpośrednio na płycie, a na dnie garnka. Wpływa to na przedstawione wyżej parametry oraz ułatwia utrzymywanie higieny w kuchni - kuchenkę elektryczną indukcyjną wyczyścimy od razu po skończeniu gotowania, bez konieczności czekania aż wystygnie.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.