Energooszczędna suszarka do ubrań - oszczędność nie tylko energii elektrycznej

piątek, 28 grudnia 2018 r., 08:43
fot. nadesłane

Suszarka elektryczna jest urządzeniem, które gości w coraz większej liczbie domów. Jeszcze kilka lat temu wydawałoby się, że jest zbędnym sprzętem, które tylko zajmuje dodatkowe miejsce i zjada niepotrzebnie zjada prąd. Po co elektryczna suszarka, skoro pranie może wyschnąć w tradycyjny sposób, rozwieszone na suszarce? Aktualnie coraz więcej osób dostrzega zalety suszarki elektrycznej, których wcale nie jest aż tak mało…

Urządzenie, wbrew pozorom zajmuje mniej miejsca niż klasyczna, stojąca suszarka, ponieważ można je postawić na pralce. Z jego pomocą nie musimy też czekać wielu godzin, aż pranie samo wyschnie - wystarczy, że prosto z pralki mokre tkaniny przełożymy do bębna suszarki, ustawimy program i po kilkudziesięciu minutach możemy już je układać w szafie. Niektóre modele mogą nawet wyręczyć nas w kwestii prasowania ubrań dzięki specjalnym ruchom bębna, które rozprostowują tkaniny podczas suszenia. Ogromną zaletą suszarki jest też możliwość odświeżenia w niej wymagających materiałów bez konieczności uprzedniego prania.

Czym jest klasa energetyczna?

Klasa energetyczna urządzenia to ustanowiona przez Unię Europejską parametr określający zużycie energii. Skala najczęściej jest oznaczona od poziomu A+++ (najbardziej energooszczędne) do G (najmniej efektywne urządzenie). Do danego poziomu urządzenia są przypisywane na podstawie rocznego zużycia energii elektrycznej wyrażonej w kilowatogodzinach - kWh. Oznaczenia posiadają sprzęty gospodarstwa domowego: lodówki, zmywarki, pralki i suszarki do ubrań.

Klasy energetyczne suszarek na ubrania

W przypadku suszarek do ubrań obowiązuje skala od poziomu A do G, określona przez dyrektywę 95/13/WE. Efektywność liczona jest w oparciu o program do suszenia bawełny z największym dopuszczalnym dla danego modelu załadunkiem. Zużycie energii jest wyrażane w kWh na kilogram załadowanego prania. Suszarki kondensacyjne oraz wentylowe mają osobne skale, które prezentujemy niżej:

Klasy efektywności energetycznej dla suszarek kondensacyjnych (zdjęcie nr 1)

Klasy efektywności energetycznej dla suszarek wywiewowych (zdjęcie nr 2)

Ile możemy oszczędzić dzięki energooszczędnej suszarce do ubrań?

Z pewnością największą oszczędnością będzie oszczędność czasu. Dzięki suszarce nie musimy czekać, aż ubrania wyschną same. Wystarczy, że mokre bądź wilgotne ubrania wrzucimy do bębna a po niedługim czasie będziemy mogli je złożyć i umieścić w szafie. Suszarka elektryczna pozwala też odświeżyć niektóre ubrania, które normalnie musielibyśmy wyprać w pralce - możemy z jej pomocą na przykład pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z czystej tkaniny.

Porównajmy koszty pracy zwykłej suszarki i suszarki energooszczędnej.

Za przykład posłuży nam energooszczędna suszarka BOSCH WTR 85V5KPL, ze specyfiką której możecie zapoznać się tutaj: https://www.neonet.pl/suszarki/bosch-wtr-85v5kpl.html. Urządzenie ma moc 600 W, kiedy inne suszarki mogą sięgać nawet 3000 W. To oznacza, że godzina suszenia w suszarce BOSCH wyniesie około 0,6 kWh, co dla nas oznacza koszt 30 groszy. Jeśli będziemy codziennie nastawiać godzinny program, w ciągu miesiąca zapłacimy 9 zł 9 gr za suszenie; w skali roku będzie to 110 zł 55 gr. Natomiast zwykła suszarka o mocy 3000 W podczas godzinnego programu zużyje 3 kWh, co przekłada się na 1 zł 51 gr. Przy codziennym nastawianiu godzinnego programu po miesiącu będziemy zmuszeni zapłacić 45 zł 43 gr za suszenie. W skali roku będzie to kwota 552 zł 76 gr. To pięciokrotna różnica kosztów eksploatacji!

Czy warto inwestować w energooszczędną suszarkę do ubrań?

Oczywiście, że tak! Jak pokazaliśmy kilka akapitów wcześniej, energooszczędna suszarka pozwoli nam zaoszczędzić pięć razy więcej pieniędzy niż zwykła elektryczna suszarka. Cztery lata korzystania ze zwykłego urządzenia będzie kosztowało nas tyle, co kupienie nowej, energooszczędnej suszarki. To urządzenie, które ma nam służyć latami. Naprawdę godne polecenia są suszarki marki Bosch - ofertę tego producenta możesz przejrzeć w sklepie internetowym Neonet https://www.neonet.pl/duze-agd/suszarki.html?producent=bosch.

Jeśli nie chcesz przepłacać na zużyciu energii elektrycznej, koniecznie kup energooszczędną suszarkę!

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.