Powiat z budżetem na 2019 rok. Na inwestycje zaplanowano 8,6 mln złotych

piątek, 28 grudnia 2018 r., 13:00
fot. MD-Z

Około 5,5 miliona złotych na budowę dróg, dwa miliony złotych na salę sportową w ZSP w Przodkowie, 400 tysięcy zł na wsparcie budowy hospicjum - tak przedstawiają się plany inwestycyjne powiatu kartuskiego na 2019 rok. Podczas piątkowej sesji radni powiatowi jednogłośnie przyjęli przyszłoroczny budżet.

Budżet 2019 po stronie dochodów zamknie się kwotą 129.852.300 złotych, natomiast po stronie wydatków kwotą 126.152.300 zł. Plan finansowy na 2019 r. zamknięty zostanie nadwyżką w wysokości 3.700.000 zł, która przeznaczona zostanie na spłatę dotychczasowych zobowiązań i wykup obligacji.

Na wydatki inwestycyjne zaplanowano 8.600.000 zł. Najwięcej, bo aż 5,5 mln zł powiat planuje przeznaczyć na budowę dróg. W planach jest budowa drogi Chmielno-Lipowiec (1.300.000 zł), drogi w Mokrych Łąkach (1.000.000) oraz drogi Sulęczyno-Kistowo (1.800.000 zł) oraz przebudowa drogi Czeczewo-Przodkowo na odcinku w miejscowości Kawle Górne wraz z przebudową skrzyżowania dróg powiatowych nr 1927G i 1416G w Czeczewie (łączny koszt 2.800.000 zł, przy czym połowę tej kwoty będzie stanowić dofinansowanie ze środków programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej).

Poza inwestycjami drogowymi, starostwo planuje przeznaczyć dwa miliony złotych na budowę sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie. Prócz tego kwotą 400.000 zł powiat chce wesprzeć budowę hospicjum stacjonarnego w Kartuzach.

Jak poinformował starosta, Bogdan Łapa, 200.000 zł przeznaczone zostanie na adaptację i doposażenie sali konferencyjnej, która powstaje w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kobysewie. Docelowo tam będą odbywać się sesje rady powiatu.

- Budżet był bardzo szeroko dyskutowany i wyjaśniany przez zarząd i sekretarza. Po wyjaśnieniu wszelkich spraw, został on przyjęty jednogłośnie przez wszystkie komisje - mówił Mieczysław Woźniak, przewodniczący rady powiatu.

Procedowaniu nad uchwałą nie towarzyszyła dyskusja. Budżet przyjęto jednogłośnie.

- Cieszę się bardzo, że rada przyjęła budżet na przyszły rok, to uchwała zasadnicza dla powiatu. Wszystkie plany przyjęto ze zrozumieniem. To budżet na miarę naszych możliwości. Zakłada zadłużenie na poziomie 35 proc., czyli bardzo bezpieczne. Nie zaciągamy żadnych zobowiązań. Mało tego, mamy nadwyżkę, w wysokości 3,7 mln zł, które przeznaczymy na wykup wyemitowanych w ubiegłym roku obligacji. Będziemy powoli powiat oddłużać. Te cele zawarte w budżecie dają szansę na to, że zrealizujemy najważniejsze zadania, natomiast te, które nas czekają wzmocnimy przez wolne środki, a na te liczymy - podkreślał starosta Bogdan Łapa.

Szacowane zadłużenie na koniec 2019 roku wyniesie 45.900.000 zł.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.