Szykuje się nowa siedziba dla żukowskiego OKiS-u

niedziela, 30 grudnia 2018 r., 20:28
fot. Longina Templin

W ramach rewitalizacji starego centrum miasta zagospodarowano już otoczenia klasztoru łącznie ze stawkiem. Do finału zbliża się przebudowa spichlerza, a w trakcie modernizacji jest ul. 3 Maja. Bezpośrednio do obszaru rewitalizacji przylega budynek potocznie zwany pustakiem. Po jego przebudowie swoją siedzibę będzie tam miał żukowski Ośrodek Kultury i Sportu.

Wspomniany budynek nie jest objęty planem rewitalizacji, nie jest też współfinansowany ze środków zewnętrznych. To zadanie wykonywane jest jakby "przy okazji". Plac budowy przekazano na początku grudnia br. Przebudowa ma być gotowa do końca czerwca 2019 r. Wykonawcą jest firma Majkowski - Bau z Kościerzyny.

Inwestycja obejmuje prace, mające zmienić sposób użytkowania budynku. Swoją siedzibę będzie miał tam Ośrodek Kultury i Sportu. Obiekt spełniać będzie funkcje biurowo - warsztatowe. Oprócz tego znajdą się tam pomieszczenia, potencjalnie przygotowane dla biblioteki czytelni.

Prace budowlane obejmują wzmocnienie konstrukcji budynku. Trzeba też zrobić odprowadzenie wód, uporządkować piwnice, wzmocnić stropy, fundamenty i więźbę dachową. Budynek kolorystycznie i stylistycznie nawiązywać będzie do znajdującego się w sąsiedztwie spichlerza.

Zabezpieczono już miejsce na parking. W tej kwestii zawarto umowę użyczenia z żukowskim GS-em.

- Bardzo dobrze, że rewitalizacja nie występuje, w jakimś w martwym obszarze, tylko w takim miejscu, gdzie faktycznie obok się coś buduje. Jest też teren GS-u, który być może będzie kiedyś zagospodarowany. Przebudowa spichlerza, w którym powstanie centrum kultury i modernizacja ulicy 3 Maja daje podstawę do tego, żeby centrum miasta tam powstało. Takie, które żyje, funkcjonuje, przyciąga do siebie ludzi różnymi wydarzeniami kulturalnymi, na które będzie miał duży wpływ OKiS z siedzibą w "pustaku". To wszystko jest ze sobą powiązane i spójne - stwierdził Wiesław Pałka, koordynator referatu inwestycji w żukowskim urzędzie.

Wartość wykonanej inwestycji (bez wyposażenia) wyniesie 4,5 mln złotych. Wyposażenie planowane jest na rok 2019.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.