Ponad 4 mln zł na inwestycje w gminie Sulęczyno w 2019 roku

poniedziałek, 31 grudnia 2018 r., 11:31
fot. archiwum

31.703.532,5 zł po stronie dochodów, 35.501.632,5 po stronie wydatków, w tym nieco ponad 4,3 mln zł na inwestycje - tak w wielkim skrócie przedstawia się prowizorium budżetowe gminy Sulęczyno na 2019 rok. Deficyt budżetu, który ma wynieść niemal 3,8 mln zł, ma zostać pokryty w głównej mierze z emisji obligacji.

Podczas czwartkowej sesji radni gminy Sulęczyno pochylili się nad jedną z ważniejszych uchwał w ciągu roku, a mianowicie uchwaleniem przyszłorocznego planu finansowego samorządu. Głosowanie nach uchwałą poprzedziła dyskusja, która w głównej mierze dotyczyła przebudowy i budowy dróg. Radna Maria Łukowicz zwróciła uwagę na to, że samorząd powinien realizować te zadania drogowe, na które ma już przygotowane projekty. Póki co bowiem, zdaniem radnym, mydli się oczy mieszkańcom przygotowaniem projektów, które potem odkładane są na półkę i tracą swoją ważność.

Ostatecznie za przyjęciem budżetu 2019 zagłosowało 13 radnych, dwóch - Piotr Szuta i Grzegorz Bielicki - wstrzymało się od głosu.

Dochody gminy Sulęczyno w 2019 roku mają wynieść 31.703.532, 50 zł, wydatki zaś oscylować w granicach 35.501.632,50 zł. Deficyt w kwocie 3.798.100 zł ma zostać pokryty z emisji obligacji na kwotę 3.660.000 zł oraz wolnych środków w wysokości 138.100 zł.

Na zadania inwestycyjne w przyszłym roku sulęczyński samorząd zamierza wydatkować 4.371.000 zł. Głównymi inwestycjami będzie kontynuacja rozbudowy Zespołu Szkół w Mściszewicach o przedszkole, co ma pochłonąć 1.500.000 zł oraz budowa drogi Borowiec-Klukowa Huta, na które to zadanie zabezpieczono w budżecie kwotę 850.000 zł. Dodajmy, że na inwestycję tę gmina pozyskała dotację w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na 2019 rok.

Ponadto wśród zadań inwestycyjnych widnieją między innymi takie pozycje, jak: budowa drogi Lemany-Sulęczyno (we współpracy z powiatem kartuskim), projekt drogi gminnej od drogi powiatowej Sulęczyno-Gowidlino w kierunku miejscowości Sucha, modernizacja dróg zniszczonych w nawałnicy, przebudowa ciągu spacerowo-wypoczynkowego wzdłuż rzeki Słupii w Sulęczynie wraz z modernizacją części ulicy Brzozowej (II etap), modernizacja budynków gminnych, czy projekt "OZE dla Kaszub" - wykorzystanie energetyki rozproszonej na rzecz ograniczenia niskiej emisji w gminie Sierakowice, Kartuzy i Sulęczyno.

Transmisję z obrad Rady Gminy Sulęczyno można obejrzeć tutaj.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.