Borkowskie Jasełka 2018

poniedziałek, 31 grudnia 2018 r., 14:47
fot. nadesłane

Tegoroczne jasełka w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie miały europejski charakter. Do Świętej Rodziny w Betlejem przybyli przedstawiciele Unii Europejskiej. U Bożego Dzieciątka szukali pokoju i radości. Posłowie z dziesięciu krajów spotkali się przy stole wigilijnym przygotowanym przez Anioła. Wspominali swoje bożonarodzeniowe tradycje narodowe, podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia.

W naszej szkolnej stajence ofiarowali Dzieciątku dary symbolizujące ich kraje. Francuz przyniósł pudełko perfum, Niemiec - płytę Bacha, Włoch - pizzę i makaron, Holender - bukiet tulipanów i ser, Duńczyk - książkę "Baśnie Andersena", Szwed - rękawiczki i czapkę, a Polak - chleb.

W świąteczny nastrój zebraną społeczność wprowadziły tradycyjne polskie kolędy. Ważnym przesłaniem tego spotkania był utwór biskupa Antoniego Długosza: "Europo nie możesz żyć bez Boga".

Dyrektor szkoły Józef Belgrau zaznaczył, że Jezus narodził się poza naszym kontynentem, u bram Europy, w miejscu, gdzie spotykały się drogi ówczesnego Świata. Jednak chrześcijaństwo dla Europy od pierwszych wieków było bardzo ważne. Termin "Europa" dzisiejsze znaczenie i popularność uzyskał dopiero w epoce oświecenia, wcześniej dla świata spoza było to po prostu "Chrześcijaństwo".

Na zakończenie prefekt szkoły ks. Marek Krampa wyjaśnił dzieciom znaczenia słowa jasełka, przypomniał co jest najważniejsze w tym, co wydarzyło się w Betlejem oraz życzył wszystkim błogosławieństwa na ten świąteczny czas.

Jasełka przygotowała Emilia Piask, katechetka szkolna wraz uczniowie klasy IVa i innych klas. Oprawę muzyczną zapewnił chórek szkolny i bracia Galińscy. Organizację przedstawienia swymi działaniami wspierały: Zyta Formela, nauczycielka muzyki i Bożena Zaborowska, nauczycielka plastyki i techniki.

nadesłane/SP Borkowo

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.