Martynka, Julka i Lilianka - to pierwsze dzieci urodzone w 2019 roku w Kartuzach

środa, 2 stycznia 2019 r., 13:26
fot. MD-Z

W pierwszych godzinach 2019 roku w powiecie kartuskim na świecie pojawiły się trzy dziewczynki. Pierwszym dzieckiem urodzonym w szpitalu powiatowym w Kartuzach była Martynka Garska z Sierakowic. Pojawiła się na świecie 1 stycznia o godz. 4.15. Martynkę oraz jej narodzone kilka godzin później koleżanki i ich mamy z gratulacjami odwiedzili przedstawiciele władz powiatu - starosta Bogdan Łapa oraz Mieczysław Woźniak, przewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego wraz z prezesem szpitala Pawłem Witkowskim.

Pierwszym dzieckiem, które urodziło się w powiecie kartuskim w 2019 roku była Martyna Garska, córka Joanny i Arkadiusza Garskich z Sierakowic. Dziewczynka pojawiła się na świecie o godz. 4.15. Ważyła 3550 g i mierzyła 55 cm. Mama dziewczynki sylwestrowy wieczór spędziła jeszcze w domu. Do szpitala rodzice Martynki ruszyli po północy, gdy skurcze się nasiliły. Cztery godziny później ich córeczka była już na świecie. Martynka jest drugim dzieckiem w rodzinie państwa Garskich, dziewczynka ma starszego o prawie trzy lata braciszka.

Nieco ponad trzy godziny później, o godz. 7.25, urodziła się Julia, córka Iwony i Mateusza Szarejków z Gdańska. Julka ważyła 3350 g i mierzyła 56 cm. Jest drugim dzieckiem w rodzinie Szarejków.

- Zdecydowałam się na poród w Kartuzach, gdyż w tym szpitalu pracują lekarz oraz położna, którzy prowadzili moją ciążę. Poza tym tu się wychowałam i mieszkałam 30 lat. W Gdańsku mieszkam od czterech lat - opowiadała mama Julki.

Jako trzecia 1 stycznia na świecie pojawiła się Lilianna Bandorowicz, córeczka Dominiki Płotki i Dawida Bandorowicza z Przodkowa. Urodziła się o godz. 10.35. Jej mama na odział trafiła pół godziny wcześniej. Lilianka w chwili przyjścia na świat ważyła 3000 g i mierzyła 55 cm. Dziewczynka ma starszą o trzy lata siostrzyczkę.

W 2018 roku w Szpitalu Powiatowym w Kartuzach padł kolejny rekord w liczbie odebranych porodów. Było ich 1741, o 21 więcej niż rok wcześniej.

- To kolejny rekord, corocznie liczba porodów w Kartuzach wzrasta. Nie było takiego wyniku w poprzednich latach. W naszym szpitalu rodzi się nieznacznie mniej dzieci niż w szpitalu wojewódzkim w Gdańsku. Tam odbiera się około 2100 porodów. My mamy dwa razy mniej personelu i dwukrotnie mniejszą powierzchnię oddziału. Mamy neonatologa, który dyżuruje całą dobę, specjalistę ginekologii i położnictwa na stałe - mówi Paweł Witkowski, prezes Szpitala Powiatowego w Kartuzach.

Warto dodać, że na poród w Kartuzach decyduje się sporo pacjentek z Trójmiasta.

- Powodów wyboru szpitala w Kartuzach jest bardzo wiele m.in. personel, warunki na oddziale, podejście do pacjentek - wyjaśnia.

Kartuski szpital przyjmuje średnio nawet 4-5 porodów dziennie.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.