Darmowe punkty pomocy prawnej w powiecie. Zmiany w 2019 roku

czwartek, 3 stycznia 2019 r., 11:30
fot. archiwum/MD-Z

Od 2 stycznia 2019 roku zmieniają się przepisy dotyczące nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. W powiecie kartuskim działać będą trzy punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i dwa punkty nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Od nowego roku z placówek skorzystać będzie mogło znacznie więcej osób.

Z pomocy będą mogły skorzystać osoby, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Przed uzyskaniem takiej pomocy będą musiały jedynie złożyć pisemne oświadczenia, że nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Oświadczenie należy przekazać osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.

Zmienia się także sposób rejestracji na wizytę w punkcie. Na wizytę będzie można zarejestrować się jedynie pod numerem telefonu 536 006 810 czynnego od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 11:00 lub poprzez internetowy system rejestracji https://kartuzy.npp-24.pl/. Nie można już rejestrować się bezpośrednio w punktach.

Bezpłatne porady prawne obejmują:

- poinformowanie osoby uprawnionej, o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym lub,
- wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
- sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym, lub,
- nieodpłatną mediację, lub
- sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności

Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej:

Kartuzy
Porad udziela radca prawny w Urzędzie Miejskim w Kartuzach przy ul. Gen. Hallera 1, (wejście od strony ul. 3 Maja). Punkt jest czynny codziennie od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8:00 do 12:00 oraz w piątek w godzinach od 12:00 do 16:30.

Żukowo
Punkt prowadzi organizacja pozarządowa - fundacja Instytut Aktywizacji Regionów. Pomocy prawnej w punkcie działającym w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Heweliusza przy ul. Armii Krajowej 2e udzielają radcy prawni i adwokat. Punkt jest czynny w poniedziałek, środę i piątek w godzinach od 15:00 do 19:00 zaś we wtorek od 09:00 do 13:00 a w czwartek od 10:00 do 14:00.

Sierakowice
W punkcie mieszczącym się w dawnych salkach katechetycznych przy ul. ks. B. Łosińskiego 1 pomocy prawnej udziela adwokat. Placówka otwarta jest od poniedziałku do środy w godzinach od 08:00 do 12:00 oraz w czwartek i piątek od godziny 11:00 do 15:00.

Punkty nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego:

Stężyca
Poradnictwo prowadzone przez organizację pozarządowa - Stowarzyszenie OVUM mieści się w Gminnej Bibliotece Publicznej przy ul. Jana III Sobieskiego 15a. Punkt jest otwarty w godzinach od 08:00 do 12:00 w poniedziałek, wtorek, środę i piątek zaś w czwartek w godzinach od 13:00 do 17:00.

Chmielno
Punkt prowadzi organizacja pozarządowa - fundacja Instytut Aktywizacji Regionów, która mieści się w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji przy ul. Gryfa Pomorskiego 20. Pomocy można uzyskać w poniedziałek w godzinach od 15:15 do 19:15, we wtorek i środę w godzinach od 14:00 do 18:00, czwartek od 15:00 do 19:00 a w piątek od 08:00 do 12:00.

oprac. SG

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.