Kaszubska epopeja w wersji animowanej - premiera wyjątkowej adaptacji "Życia i przygód Remusa".

piątek, 4 stycznia 2019 r., 11:15
fot. internet/Facebook/Przygody Remusa - Animacja poklatkowa

W piątkowy wieczór w Sulęczynie będzie można zobaczyć wyjątkową adaptację "Życia i przygód Remusa". Bohatera epopei Aleksandra Majkowskiego umieszczono tym razem w niezwykłej animacji, do której wykorzystano rzeźby Ireny Brzeskiej.

Remus w animacji poklatkowej to kolejny inspirujący projekt Fundacji Aby chciało się chcieć.

- Pomysł na stworzenie tej animacji zrodził się przy okazji spotkania z Ireną Brzeską. Podczas warsztatów w Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym zobaczyłem na żywo jej prace i pomyślałem, że jej rzeźby można byłoby fantastycznie wykorzystać w animacji. Przedstawiłem swój pomysł Irenie, poszukałem grantów na ten projekt i udało się - mówił Piotr Zatoń z fundacji Aby chciało się chcieć, twórca projektu.

Jedną z wyjątkowych cech tej animacji jest właśnie to, że bohaterami są rzeźby stworzone przez niezwykle utalentowaną artystkę - Irenę Brzeską.

- Irena nie tylko stworzyła rzeźby, przygotowała poszczególne plany, zaangażowała się również w animację. Większość stworzyliśmy we dwójkę u mnie w garażu. Wykonaliśmy łącznie około 20.000 zdjęć. Przygotowanie zdjęć trwało około 200 godzin, kolejne tyle montaż - opowiada.

Scenariusz do filmu stworzyła Ewelina Karczewska.

- Starałam się, by scenariusz był prosty, a sama opowieść płynęła, bo jest adresowana przede wszystkim do dzieci, choć dorośli też odnajdą w historii coś dla siebie - podkreśla Ewelina Karczewska.

Projekt został wzbogacony muzyką Pawła Nowaka, którą na żywo nagrywano w studiu Radia Gdańsk.

Film będzie można zobaczyć w piątek o godz. 18 w Szkole Podstawowej w Sulęczynie. Premierze towarzyszyć będzie również podsumowanie warsztatów animacji, które zorganizowano dla uczniów z Sulęczyna. Prócz projekcji, będzie można zarówno zobaczyć prace dzieci i młodzieży, jak i rzeźby Ireny Brzeskiej.

Animacja w przyszłości zostanie udostępniona w Internecie, jednak pokazy filmu zaplanowano już m.in. w Chmielnie. O dacie poinformujemy.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.