W niedzielę orszaki Trzech Króli przemaszerują ulicami Kartuz, Żukowa i Sierakowic

piątek, 4 stycznia 2019 r., 14:18

W niedzielę w trzech miejscowościach w powiecie kartuskim przemaszerują barwne Orszaki Trzech Króli. Święto Objawienia Pańskiego po raz kolejny w ten sposób będzie można uczcić w Kartuzach, Żukowie i w Sierakowicach.

6 stycznia przypada Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli.

- Stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym - należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, od 2011 roku jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii - informują organizatorzy orszaku.

Orszak Trzech Króli to największe uliczne jasełka w Polsce. W tym roku odbędą się aż w 751 miejscowościach w Polsce oraz w 22 za granicą (w 13 państwach). W ubiegłym roku, w kraju, były to 644 miejscowości.

- W tym roku, z okazji 40 rocznicy pierwszej pielgrzymki do Polski Jana Pawła II, przejdziemy pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi". W orszakowym scenariuszu znajdziemy wiele odniesień do nauczania Ojca Świętego, rozpoznamy tytuły jego książek, Encyklik, Adhortacji, a także fragmenty jego najbardziej znanych kazań i wypowiedzi - informują organizatorzy orszaku.

Żukowo

Uczestnicy Orszaku w Żukowie spotkają się o godz. 12.45 na parkingu przed halą przy budynku dawnego gimnazjum, obecnej szkoły podstawowej przy ul. Armii Krajowej. Rozpoczęcie zaplanowano na godz. 13. Orszak przejdzie ulicami: Armii Krajowej, Gdyńską i Siostry Faustyny do kościoła Miłosierdzia Bożego w Żukowie, tam uczestnicy oddadzą pokłon Jezusowi i będą wspólnie śpiewać kolędy. Na trasie będzie siedem stacji - przy których będą rozgrywane scenki - "Pierwszy grzech", - przy Hali widowiskowo - sportowej, młodzież SP Nr 2 w Żukowie, "Walka dobra ze złem" - ulica Gdyńska - naprzeciw Krzyża: młodzież OSP Żukowo, "Dwór Heroda" - przy Cukierni "Markiza" - Harcerze z SP nr w Żukowie pod opieką Mateusza Miotk, "Gospoda" - przy kiosku P. Delke - Robert Redlicki wraz z młodzieżą, "Pasterze" - przy Przedszkolu "Bocianowo": dzieci, rodzice i pracownicy Przedszkola "Bocianowo". Przed "Bramą do Nieba" Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie rozda kaszubskie upominki - jako bilet do nieba, "Brama Anielska" - skrzyżowanie ulic: Gdyńska - Siostry Faustyny: Radosław Pleszyniak wraz młodzieżą z ZSZiO Żukowo, "Betlejem" - w kościele Miłosierdzia Bożego: Parafia Miłosierdzia Bożego. Pomiędzy każdą ze scenek odbywać się będą radosne śpiewy, okrzyki, taniec. "Kolędowanie" uświetni udział Orkiestry i Kapeli Kaszubskiej na czele ze św. Józefem

Kartuzy

Po raz piąty Orszak Trzech Króli przemaszeruje ulicami Kartuz. O godz. 13.30 wyruszy on spod kościoła św. Kazimierza. W czasie wędrówki obejrzeć można będzie cztery krótkie inscenizacje przygotowane przez młodzież naszych kartuskich parafii. Organizatorzy zachęcają, by wszyscy uczestnicy orszaku (także dorośli), przebrali się, dostosowując jakiś element ubioru do kolorów przyporządkowanych do parafii, i tak: - Orszak Azjatycki - zielony (Parafia św. Kazimierza) - Orszak Afrykański - niebieski (Parafia św. Wojciecha) - Orszak Europejski - czerwony (Kolegiata).

Sierakowice

W Sierakowicach Orszak Trzech Króli odbędzie się po raz czwarty. Rozpocznie się koncertem o godz. 14 w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Sierakowicach. O godz. 15 ruszy w stronę Ołtarza Papieskiego. Zakończenie Orszaku planowane jest przy żłóbku około godz. 15.30. Organizatorzy do wspólnego kolędowania zapraszają całe rodziny, zespoły i chóry. Przebrania mile widziane.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.