Żukowski Orszak Trzech Króli ruszył po raz siódmy

niedziela, 6 stycznia 2019 r., 17:50
fot. Longina Templin

W niedzielne popołudnie w święto Objawienia Pańskiego po raz siódmy przez ulice miasta przemaszerował Orszak Trzech Króli. W kolorowym radosnym korowodzie byli Mędrcy ze Wschodu, którym towarzyszyły aniołki, pasterze, dworki, rycerze oraz chińskie smoki. Na trasie i w kościele jasełka w drodze dopełniały muzycznie - orkiestra dęta i kapela kaszubska, schola Armia Pana oraz zespół Agape.

Tradycyjnie już orszak zaczynał swoją wędrówkę od placu przed żukowską halą widowiskowo - sportową. Na czele byli Trzej Królowie. Kacper - Ireneusz Laskowski, Melchior - Jarosław Bielawski i Charles Ruganza z Rwandy.

Za bohaterami orszaku podążali: ks. Czesław Las, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego, przedstawiciele władz powiatu i gminy, dyrektorzy szkół, dzieci, młodzież, przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego, panie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańcy żukowskiej gminy.

Celem tegorocznej orszakowej wędrówki pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi" było złożenie pokłonu nowo narodzonemu w stajence Dzieciątku. Zanim to się wydarzyło w kilku miejscach prezentowane były scenki takie jak: "Pierwszy grzech", "Walka dobra ze złem", "Dwór Heroda", "Gospoda", "Pasterze", "Brama anielska" i "Betlejem".

Przed "Bramą do Nieba" członkowie Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego rozdawali kaszubskie upominki (serduszka z życzeniami na Nowy Rok po kaszubsku) jako bilet do nieba.

Finalna stacja "Betlejem" odbyła sie w kościele Miłosierdzia Bożego. Do świątyni wszyscy uczestnicy weszli tańcząc poloneza, przy rytmach kolędy "Bóg się rodzi". Tam w stajence czekała już na nich Święta Rodzina, w rolę której wcielili się: Lena, Aleksandra i Oskar Majkowscy. Przybyli mędrcy ze Wschodu wręczyli im złoto, kadzidło i mirrę.

Wszystko to odbyło się przy gromkich okrzykach takich jak: Niech stajenka was zachwyca - tam jest dar i tajemnica! Nocą, w dzień, wieczorem, rano - dbaj o pamięć i tożsamość! Chcesz receptę idealną? - Miłość i odpowiedzialność! Po tych słowach wodzirej Maria Byczkowska zaprosiła wszystkich do oddania pokłonu Panu Jezusowi.

O bezpieczeństwo przemarszu zadbali: żukowska policja, harcerze, młodzież z klas mundurowych ZSZiO w Żukowie oraz strażacy.

Organizatorem orszaku była parafia pw. Miłosierdzia Bożego, a nad całością czuwał jej proboszcz ks. Czesław Las. Koordynatorką całego przedsięwzięcia była Barbara Dawidowska.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.