Kartuzy. Barwny tłum przemaszerował przez miasto z Mędrcami ze Wschodu

niedziela, 6 stycznia 2019 r., 20:24
fot. MD-Z

Po raz kolejny w Kartuzach w sposób szczególny uczczono Święto Objawienia Pańskiego. Setki wiernych z trzech kartuskich parafii włączyły się w wyjątkowe obchody tego dnia. W niedzielne popołudnie ulicami miasta przemaszerował barwny tłum z Kacprem, Melchiorem i Baltazarem na czele. Orszak Trzech Króli odbył się tam już po raz piąty.

Wiernych z poszczególnych parafii poproszono, by w swoim odzieniu uwzględnili kolor, który ich parafia reprezentowała w orszaku. I tak parafia św. Kazimierza to Orszak Azjatycki z kolorem zielonym, Orszak Afrykański i niebieski to parafia św. Wojciecha, a Orszak Europejski - czerwony - kolegiata.

W tym roku, z okazji 40 rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, orszaki odbyły się pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi". W orszakowych scenariuszach przygotowano wiele odniesień do nauczania Ojca Świętego, uwzględniono tytuły jego książek, Encyklik, Adhortacji, a także fragmenty jego najbardziej znanych kazań i wypowiedzi.

Kartuski orszak rozpoczął swoją wędrówkę na Rynku i przemaszerował ulicami Kościuszki, Gdańską, Hallera, 3 Maja, powracając na Rynek, gdzie najpierw jasełka o istocie świąt Bożego Narodzenia zaprezentowali uczniowie ze szkoły katolickiej, a po nich wszyscy z Mędrcami na czele złożyli pokłon Dzieciątku Jezus.

Orszak Trzech Króli to największe uliczne jasełka w Polsce. W tym roku odbyły się aż w 751 miejscowościach w Polsce oraz w 22 za granicą (w 13 państwach).

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.