Worki do odkurzaczy jednorazowe, wielorazowe czy syntetyczne? Dowiedz się, które wybrać

poniedziałek, 7 stycznia 2019 r., 09:11
fot. nadesłane

Mimo że stały rozwój technologiczny sprawia, że na rynku znaleźć można już wiele nowoczesnych odkurzaczy z pojemnikami z wodą zatrzymującymi brud, to wciąż wielką popularnością cieszą się modele wykorzystujące worki do odkurzaczy. Szeroka oferta różnego typu worków sprawia, że ich wybór bywa trudny. Jak kupić więc odpowiednie? Podpowiadamy poniżej.

1. Czym kierować się, wybierając akcesoria do odkurzaczy?

2. Które worki do odkurzaczy kupić?
 
Czym kierować się, wybierając akcesoria do odkurzaczy?

Decydując się na zakup akcesoriów, w tym przede wszystkim takich produktów jak worki czy filtry do odkurzaczy, nie należy kierować się jedynie ceną. Najtańsze worki znaleźć można w cenie już ok. 1 zł za sztukę, jednakże często ich wykonanie pozostawia sporo do życzenia. Najlepiej jest brać pod uwagę jakość produktów, czyli przede wszystkim materiał, z których są one wykonane. Dobrze jest też zastanowić się, czy wolimy worki do odkurzacza, które możemy wykorzystać wielokrotnie, czy po każdym ich napełnieniu będziemy je wyrzucać do kosza? Od odpowiedzi na owe pytania zależy, czy lepsze dla nas będą worki papierowe, materiałowe, czy też syntetyczne.

Które worki do odkurzaczy kupić?

Zaletą papierowych pojemników jednorazowych jest ich niska cena. Są one również higieniczne - po ich zapełnieniu, worek jest wyrzucany. Jednakże poza tym charakteryzują się raczej niedużą wytrzymałością, często pękają samoistnie nawet w środku urządzenia czy podczas ich wymiany. Zazwyczaj nie zapewniają też odpowiedniej filtracji, nie zatrzymują roztoczy, pleśni, zarodników czy alergenów. Rzecz jasna można dokupić właściwe przeciwpyłowe czy przeciwalergiczne filtry do odkurzaczy, ale lepsze zabezpieczenie uzyskamy, kiedy sprzęt będzie wyposażony zarówno w osobne filtry, jak też worki z filtrem.
 
W sklepach zakupić można także worki użytku wielorazowego, które można opróżnić po zapełnieniu, a następnie znowu zamontować. Decydując się na ten model, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany. Powinien być mocny i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wadą tego rozwiązania jest natomiast problem z utrzymaniem właściwego poziomu higieny. Nie zawsze udaje się oczyścić worki całkowicie, często pewne zanieczyszczenia pozostają wewnątrz, co może prowadzić do ich gnicia. Jeśli chodzi o ceny, to akcesoria do odkurzaczy tego typu kosztują od ok. 5 do nawet 60 zł za sztukę.
Polecanym wyborem okazują się być worki jednorazowe syntetyczne, które są wykonane zwykle z hipoalergicznego tworzywa sztucznego. Dzięki temu zapobiegają skutecznie procesom gnilnym i rozwojowi roztoczy. Są również solidne i wytrzymałe. Nie przepuszczają kurzu i pyłów. Ich wadą jest cena wahająca się od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych.

Każdy rodzaj worków posiada zarówno wady, jak i zalety. Ich szczegółowe przedstawienie wyżej z pewnością pomoże w wyborze najbardziej odpowiedniego typu.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.