Gwiôzdka z Wilanowa

poniedziałek, 7 stycznia 2019 r., 09:17
fot. nadesłane

W okresie świąt Bożego Narodzenia kaszubskie domy od pokoleń odwiedzają kolędnicy potocznie zwani Gwiazdką. Śpiewają wesołe pieśni, życząc pomyślności w Nowym Roku. Zwyczaj ten od lat kultywują uczniowie ze szkoły Podstawowej w Wilanowie. Na początku grudnia ruszyli w drogę barwni przebierańcy z klas VII i VIII.

W barwnym korowodzie znajdują się między innymi: policjant, gwiazdor, śmierć, diabeł, kominiarz, bocian, kozioł, baba z dziadem, chłop na koniu. Towarzyszy im muzykant. Bocian oznajmia rychłe narodziny dziecka, kominiarz smaruje sadzą, gwiazdor przepytuje z pacierza, diabeł straszy widłami, policjant wystawia mandaty, baba z dziadem tańczą, a muzyka głośno gra.

Bawiliśmy się świetnie, wspominają uczestnicy tego niecodziennego wydarzenia. Spotkaliśmy się z życzliwym przyjęciem. Ludzie cieszyli się na nasz widok, częstowano słodyczami, robiono pamiątkowe zdjęcia i nagrania. Zapraszano nas na następny rok.

- Mamy nadzieję, że mieszkańcom Wilanowa, Hop oraz Pomieczyna spodobał się nasz spektakl i na stałe wpisze się w wigilijną tradycję wsi i okolic. Będziemy ubogacać nasze stroje, aby być jak najbardziej oryginalną kaszubską "Gwiôzdką" i coraz piękniej prezentować ten niezwykły obrządek naszych przodków. Do ùzdrzeni na dredżi rok. -
dodaje Elżbieta Pielowska.

Wraz z akordeonistą Tadeuszem Konkolem oraz paniami - Elżbietą Pielowską i Beatą Ludwichowską. Dzięki uprzejmości pana Tomasza Andryskowskiego, który udostępnił swój samochód mogli odwiedzić więcej domostw niż zwykle.

nadesłane/Beata Ludwichowska

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.