Jest dotacja na dokumentację linii kolejowej Kartuzy-Sierakowice

wtorek, 8 stycznia 2019 r., 10:54
fot. archiwum

Do 2020 roku ma zostać opracowana dokumentacja przygotowawcza oraz dokumentacja techniczna dla projektu "Rewitalizacja linii kolejowej nr 229 na odcinku Kartuzy - Sierakowice wraz z ewentualną elektryfikacją". Projekt warty ponad 9 mln zł, zostanie dofinansowany w kwocie niemal 6,4 mln zł.

We wtorkowe południe w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku nastąpi podpisanie umów o dofinansowanie na przygotowanie dokumentacji dla sześciu odcinków linii kolejowych w Pomorskiem. Wśród nich znalazła się trasa Kartuzy-Sierakowice. Wartość całego projektu to 9.225.000 zł, w tym wydatki kwalifikowalne 7.500.000 zł. Dotacja ma wynieść 85 proc., a więc 6.375.000 zł.

Projekt polega na opracowaniu dokumentacji przygotowawczej dla projektu "Rewitalizacja linii kolejowej nr 229 na odcinku Kartuzy - Sierakowice wraz z ewentualną elektryfikacją", w ramach której zostanie opracowane studium wykonalności uwzględniające zakres i koszty robót zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie standardami. Zostanie też sporządzona karta informacyjna przedsięwzięcia lub raport OOŚ oraz dokumentacja techniczna pozwalająca na uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń niezbędnych do realizacji inwestycji.

- Realizacja projektu umożliwi określenie zakresu oraz kosztów prac związanych z planowaną rewitalizacją i modernizacją przedmiotowej linii kolejowej. Dokumentacja przygotowawcza będzie podstawą do podjęcia decyzji finansowych i rzeczowych oraz wykonania projektów budowlanych. Projekty budowlane oraz uzyskane pozwolenia na budowę umożliwią wyłonienie wykonawców robót i przeprowadzenie rewitalizacji i modernizacji linii. Pociągnie to za sobą znaczną poprawę dostępności transportu kolejowego dla mieszkańców gmin Chmielno i Sierakowice, dzięki uruchomieniu pasażerskich przewozów kolejowych na obszarze tych gmin - informuje Urząd Marszałkowski w Gdańsku.

Projekt dokumentacyjny zostanie zrealizowany do końca 2020 r.

Dodajmy, że dofinansowanie na przygotowanie dotacji będzie pochodziło ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

- Dzięki dokumentacji będzie można podjąć kolejne decyzje inwestycyjne takie jak: wykonanie projektów budowlanych, uzyskanie pozwoleń na budowę, wyłonienie wykonawców robót i ostatecznie - przeprowadzenie rewitalizacji i modernizacji linii. Inwestycje poprawią dostępność transportu kolejowego na Pomorzu a - na niektórych trasach - zwiększy się prędkość taboru i przepustowość - zaznacza Urząd Marszałkowski w Gdańsku.

Projekty inwestycyjne mają być gotowe do realizacji w perspektywie finansowej funduszy europejskich na lata 2021-2027.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.