Spór o nazwę ronda w Sierakowicach. Jest wniosek o jej zmianę

wtorek, 8 stycznia 2019 r., 18:31
fot. AL

Rondo 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a nie rondo 100-lecia Niepodległości Polski - z taką propozycją korekty nazwy sierakowickiego ronda wyszedł radny Wojciech Koszałka. Jego wniosek popiera też Instytut Pamięci Narodowej. Sprawie mają przyjrzeć się teraz radni i zająć stanowisko w tej kwestii.

Z wnioskiem o korektę nazwy ronda w Sierakowicach wystąpił radny Wojciech Koszałka.

- Nazwa wymaga drobnej korekty. Chodzi tak naprawdę o dodanie jednego wyrazu "odzyskania", ale w ten sposób uszanujemy i upamiętnimy miliony ofiar okupacji hitlerowskiej i reżimu komunistycznego. Myślę, że wszystkim nam zależy na prawdziwym przekazie historycznym. Rozmawiam z mieszkańcami i przyznają mi rację. Będziemy dążyć do tego, aby tę nazwę zmienić. Na pewno wójt, jak i poprzednia rada nie mieli złych zamiarów ustalając nazwę, myślę jednak, że tę nazwę da się zmienić i wszystko będzie tak jak być powinno - mówi radny Wojciech Koszałka.

W tej sprawie opinie wydał też Instytut Pamięci Narodowej.

- Choć należy z pewnością założyć dobre intencje inicjatorów, które poprzez odsłonięcie tablicy w przestrzeni publicznej Sierakowic chcieli uczcić obchodzoną w roku 2018, setną rocznicę odzyskania niepodległości Polski, to treść na niej umieszczona w sposób niezamierzony, niezgodnie z faktami historycznymi traktuje o ciągłości niezależności i suwerenności Państwa Polskiego od 1918-2018 - wyjaśnia Katarzyna Lisiecka, p.o. naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Gdańsku.

- Użyte sformułowanie pomija okres okupacji niemieckiej i sowieckiej z lat 1939-1945, a także zniewolenia przez ZSRR do roku 1989 roku, kiedy Polska pozostawała pod kontrolą reżimu komunistycznego doświadczając niezliczonej ilości krzywd, ofiar i tragedii - dodaje.

Ze względu na należną pamięć dla ofiar niemieckiego nazizmu i rosyjskiego komunizmu, a także bezmiaru krzywd jakich doświadczył Naród Polski, IPN zwrócił się do sierakowickiego samorządu o zmianę nazwy tablicy poprzez korektę inskrypcji w postaci "Rondo 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości" lub użycia nazwy skróconej "Rondo Niepodległości".

O tym czy tak się stanie zadecydują radni. Spotkanie w tej sprawie ma odbyć się jeszcze w styczniu.

- Uchwała w tej sprawie została podjęta w ubiegłym roku, jeszcze przez radę poprzedniej kadencji. Zgodnie z przepisami została przekazana też wojewodzie, który nie wskazał żadnych nieprawidłowości. Na tej podstawie rondo otrzymało imię 100-lecia Niepodległości Polski - tłumaczy Mirosław Kuczkowski, Przewodniczący Rady Gminy Sierakowice.

- Wpłynął do rady wniosek w sprawie korekty nazwy. Obecnie sprawa jest otwarta i wymaga przedyskutowania ze wszystkimi radnymi. Uważam, że decyzja powinna zapaść kolegialnie. Niemniej moim zdaniem, obecna nazwa jest czytelna i jasna. Nie dostrzegam w niej kontekstów komunistycznych - podkreśla szef sierakowickich rajców.

Do sprawy będziemy wracać.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.