Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 27. Sprawdź, co się będzie działo w powiecie kartuskim

środa, 9 stycznia 2019 r., 13:16
fot. MD-Z

"Pomaganie jest dziecinnie proste - gramy dla dzieci małych i bez focha" - pod takim hasłem w tym roku zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Środki z 27. Finału akcji przeznaczone zostaną na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Tradycyjnie aktywnie w grę z Orkiestrą włącza się powiat kartuski. Sprawdź, co i gdzie zaplanowano.

Celem tegorocznego finału WOŚP jest zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. To placówki, w których można dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje takich około 50. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków.

- W ostatnich latach nasza Fundacja skupiała się na wspomaganiu znajdujących się w trudnej sytuacji szpitali i oddziałów opieki podstawowej. Mając za sobą rekordowe Finały, kupiliśmy wiele tysięcy urządzeń dla oddziałów pediatrycznych oraz podstawowych oddziałów neonatologicznych w całej Polsce. Cały czas zresztą realizujemy zakupy m.in. właśnie dla oddziałów noworodkowych. Przez ten czas jednak dostawaliśmy coraz większą ilość próśb o pomoc, często błagalnych, z oddziałów specjalistycznych. Braki dotyczą tych najnowocześniejszych, a zarazem najdroższych urządzeń, na których zakup nie zawsze stać jest samorząd, a środki pozyskane w ramach dotacji unijnych wykorzystywane są na "łatanie" bardziej istotnych potrzeb. Tymczasem na świecie obserwujemy znaczący postęp w medycynie, a zwłaszcza w diagnostyce. Na rynek trafiają coraz to nowsze, bardzo drogie urządzenia, które zarazem oferują kosmiczne możliwości diagnozy i szybkości w podejmowaniu leczenia. Kupując taki właśnie sprzęt mamy możliwość po raz kolejny podnieść poziom opieki nad chorymi dziećmi w Polsce. Dlatego Zarząd Fundacji zdecydował, że celem 27. Finału WOŚP będzie zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych - mówi Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych Orkiestry.

- Wielka Orkiestra nie jest w stanie naprawić systemu, ale jesteśmy w stanie pomóc w utrzymaniu wysokich standardów i możliwości w leczeniu. I to będziemy robić, do końca świata i jeden dzień dłużej - podkreśla Jerzy Owsiak.

Bieg "Policz się z Cukrzycą i Ucz się Pierwszej Pomocy" w Żukowie

Ogólnopolski bieg "Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy" odbędzie również w Żukowie. Podobnie jak w ubiegłym roku 200 uczestników przebiegnie ulicami miasta, a pieniądze uzyskane z pakietów startowych trafią do puszek wolontariuszy żukowskiego Sztabu. Na mecie każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal, zupę regeneracyjną i pakiet startowy, a dla pierwszych 100 osób pamiątkowe koszulki biegu WOŚP. Opłata 10 zł trafi do puszki wolontariuszy WOŚP. Start biegu na 2 km - 13.00, na 4 km - 13.30. Wręczenie nagród o 14.30. Puchary dla pierwszej trójki w kategorii kobiet i mężczyzn w obu biegach.

Finał w Sierakowicach

Po raz kolejny z WOŚP zagra Szkoła Podstawowa nr 2 w Sierakowicach. Finał rozpocznie się już o godz. 13.30 od występu grupy tanecznej przedszkolaków z SP nr 2. Na godz. 14 zaplanowano mecz "BAT" Sierakowice kontra UKS Bryza Kolbudy U10, a na godz. 15 pokaz strażacki w wykonaniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Sierakowicach. O godz. 15.20 wystąpią tancerze trenujący pod kierunkiem instruktorów Profesjonalnej Szkoły Tańca El'Dance, a pół godziny później rozpocznie się mecz piłki nożnej Pantery Sierakowice (Mistrzynie Pomorza) kontra "Reszta Świata". W programie również pokaz kickboxingu i MMA z Kaszubskiego Centrum Sportów Walki z Kartuz w wykonaniu lokalnych zawodników Rebelii z Sierakowic i koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Sierakowice pod kierownictwem kapelmistrza Marcina Malesy. Podczas licytacji będzie można zdobyć koszulkę "Lechii Gdańsk" z sezonu 2018/2019 z podpisami obecnych zawodników - Mistrzów Jesieni, prace wykonane przez wychowanków Ośrodka Rewalidacyjno - Wychowawczego w Szklanej oraz gadżety orkiestrowe.

Finał WOŚP w Żukowie

Finał WOŚP w Żukowie odbędzie się już po raz dziewiąty, tradycyjnie w hali widowiskowo-sportowej. Impreza rozpocznie się o godz. 15. W programie m.in. występy zespołu Perełki, dzieci i młodzieży z terenu gminy Żukowo i spektakl nauczycieli SOSW w Żukowie. Na godz. 17.45 zaplanowano pokazowy trening Artura Bizona Bizewskiego natomiast na godz. 19.30 koncert Weroniki Pryczkowskiej z zespołem. Licytacje odbędą się w godzinach 16, 17, 18 i 19. Finał zakończy światełko do nieba o godz. 20.

WOŚP w Kartuzach

Kartuski Finał WOŚP tradycyjnie odbędzie się w siedzibie centrum kultury. Impreza rozpocznie się o godz. 15, a główne licytacje przewidziano na godz. 18 i 19. Podczas imprezy wystąpią m.in. zespół Kartësczé Zwónczi, Hubert, Anna Brzeska, The Mind Seekers, grupa taneczna As Dance i zespoły taneczne i muzyczne działające przy KCK. Zaplanowano też pokaz wokalno-taneczny "Tygryski i Rybki".

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Chmielnie

Po raz kolejny z Orkiestrą zagra też GOKSiR w Chmielnie. Finał rozpocznie się o godz. 15. W programie licytacje oraz liczne występy. Na chmieleńskiej scenie zaprezentują się m.in. dzieci z przedszkola samorządowego w Chmielnie "Baśniowa Kraina", uczniowie ze szkoły podstawowej w Chmielnie, KGW Kaszubianki, Ramona Bistroń, Kręgiel Band oraz Schola św. Anny z Sulęczyna. Imprezę o godz. 19 zakończy światełko do nieba. Chmieleński GOKSiR w tym roku kwestuje wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Sulęczynie.

Finał w Somoninie

Impreza rozpocznie się o godzinie 16. Poprowadzi ją Maciej Bielecki. W programie m.in. atrakcje dla dzieci, zespół Dance Band, zespół Amando, pokaz ratownictwa medycznego. Od wczesnych godzin porannych wolontariusze z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie oraz z Szkoły Podstawowej w Somoninie i Goręczynie, zbierać będą do puszek w stałych miejscach. Organizatorzy zachęcają do przekazania przedmiotów na licytację. Przynieść je można do GOK-u od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 18.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.