Technikum "na Wzgórzu" wysoko w rankingu Perspektywy 2019

czwartek, 10 stycznia 2019 r., 14:32

Wpaja wartości, otwiera umysł, zapewnia udany start w dorosłe życie - takie są cechy charakterystyczne dobrej szkoły według wydawnictwa "Perspektywy". W czwartek 10 stycznia opublikowało coroczny ranking najlepszych w Polsce liceów i techników. W klasyfikacji wysoko uplasowano technikum należące do Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Bohaterów Westerplatte w Kartuzach. Pozostałe kartuskie szkoły znalazły się w rankingu znacznie dalej. W rankingu liceów ujęto tylko I LO przy ul. Klasztornej, jednak placówka znalazła się na 733 miejscu na 1000 szkół.

Rankingi "Perspektyw" są dla młodzieży cenną wskazówką i pomocą przy wyborze dalszej drogi kształcenia. Przy ocenie poszczególnych szkół bierze się pod uwagę kilka kryteriów - te czynniki decydują o miejscu w klasyfikacji.

- Głównym kryterium rankingowym w klasyfikacji liceów i techników są wyniki matury, zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych. W połączeniu z kryterium opartym na sukcesach szkół w olimpiadach oraz - w przypadku techników - z wynikami egzaminów zawodowych, daje to zestaw obiektywnych i sprawdzalnych kryteriów oceny. Kryteria te zostały uwzględnione w rankingu z różnymi wagami, adekwatnymi do ich znaczenia w ocenie pracy szkoły - informują twórcy rankingu.

Technika

W tym roku spośród szkół powiatu kartuskiego najlepiej wypadły technika. Bardzo wysoko, bo na 88. miejscu w rankingu (na 500) znalazło się technikum nr 2 należące do do Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Bohaterów Westerplatte w Kartuzach, zwanym "szkołą na Wzgórzu". W klasyfikacji wojewódzkiej zajęła natomiast wysokie piąte miejsce. Warto dodać, że szkoła od kilku lat utrzymuje się w pierwszej setce rankingu. Niezły wynik osiągnęło również technikum w Sierakowicach. Szkoła uplasowała się na pozycji 219. Gorzej w porównaniu z ubiegłym rokiem wypadło Technikum w ZS Zawodowych i Ogólnokształcących w Żukowie. W rankingu 2019 zajęło miejsce 244 (rok wcześniej 177). Na 340. znalazło się Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie, rok wcześniej uplasowało się na pozycji 240. Szkoła w Przodkowie zajęła 422 miejsce. Wynik jest o tyle niezły, że rok wcześniej wcale jej nie ujęto w klasyfikacji. Poza pierwszą "pięćsetką" znalazło się w tym roku Technikum w ZS Technicznych im. F. Ceynowy, wcześniej znajdowało się na lokatach 300+.

Pełen ranking można znaleźć tutaj.

Jeśli chodzi o ranking liceów to w tej klasyfikacji szkoły w powiecie kartuskim wypadają znacznie słabiej. W pierwszym 1000. znalazło się jedynie I Liceum Ogólnokształcące im. H. Derdowskiego. Szkoła uplasowała się na 733 pozycji. Ranking liceów można znaleźć tutaj.