W Rutkach zarwała się droga. "Ziemia osuwała się nam spod nóg"

czwartek, 10 stycznia 2019 r., 18:52
fot. AL

Podczas prac ziemnych w Rutkach osunęła się skarpa, zabierając z sobą samochód dostawczy i zrywając drogę. Ziemia osunęła się do Raduni, tamując bieg rzeki. Z kolei wraz z drogą runął też słup energetyczny, upadając na ciężarówkę. Na szczęście nikomu nic się stało. Na miejscu wciąż działają służby. Droga może być nieprzejezdna przez dłuższy okres czasu.

Do zdarzenia doszło około godziny 15. Przy drodze gminnej od Borkowa w kierunku Rutek wykonywano prace ziemne. W pewnym momencie osunęła się skarpa.

- Od strony drogi prowadzącej do Rutek osunęła się skarpa zabierając ze sobą samochód dostawczy wraz ze sprzętem. Ziemia z kolei zatamowała bieg rzeki. Zaczął się przepełniać stan rzeki przy zaporze przy elektrowni, co groziło zalaniem. W chwili obecnej dzięki naszej szybkiej interwencji i możliwości zadysponowania poprzez burmistrza gminy Żukowa trzech koparek, udało nam się udrożnić koryto rzeki, co pozwoli powoli zwiększać przepływ rzeki - relacjonuje bryg. Romuald Pituła, Komendant Powiatowy PSP w Kartuzach.

Na szczęście żadnemu z pracowników nic się stało.

- Pracownicy uszli z życiem. Mówili, że ziemia osuwała się im spod nóg. Było bardzo niebezpiecznie, ale wszystko zakończyło się szczęśliwie - przyznaje bryg. Romuald Pituła.

Działania strażaków będą prowadzone do póki będzie to konieczne i na ile pozwolą warunki.

- Na razie postaramy się przesunąć ciężarówkę, która znajduje się w odległości około metra od osuwiska. W pierwszej kolejności musimy poczekać na działania energetyków, gdyż na samochód spadła linia energetyczna. Myślę, że dopiero rano będziemy mogli wznowić działania - podsumowuje bryg. Romuald Pituła.

Na miejscu poza strażakami działają też m.in. policjanci, burmistrz gminy Żukowo oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Droga od Borkowa w kierunku Rutek jest nieprzejezdna.

Do sprawy wrócimy.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.