Trwa wyjaśnianie przyczyn katastrofy budowlanej w Rutkach

piątek, 11 stycznia 2019 r., 11:49
fot. AL

Trwa wyjaśnianie przyczyny katastrofy budowlanej, do której doszło w czwartkowe popołudnie w Rutkach. Podczas prac energetycznych osunęła się skarpa, zabierając z sobą samochód dostawczy i zrywając drogę. Ziemia osunęła się do Raduni, tamując bieg rzeki. Z kolei wraz z drogą runął też słup energetyczny, upadając na ciężarówkę. Droga jest nieprzejezdna do odwołania.

W związku ze zdarzeniem postępowanie wszczął Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

- Wszczęliśmy postępowanie w sprawie katastrofy budowlanej. Na inwestora (Energa, która uzyskała pozwolenie na budowę, choć wykonanie prac zleciła podwykonawcy - przyp. red.) będą nałożone obowiązki. Będzie on musiał zrobić orzeczenie techniczne, które wykaże co było przyczyną zdarzenia i jakie należy podjąć kroki, aby zabezpieczyć to miejsce i odtworzyć drogę - mówi Krzysztof Nowak, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Kartuzach.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi również kartuska policja.

- Prowadzimy postępowanie w kierunku art. 163 kk, a więc sprowadzanie zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach. Ustalamy, czy do tego zdarzenia przyczyniły się osoby trzecie, a jeśli tak, kto jest za nie odpowiedzialny - podaje st sierż. Daria Olchowik, rzecznik kartuskiej policji.

Jak informuje Urząd Gminy w Żukowie sytuacja jest opanowana, ale droga będzie zamknięta do odwołania.

- Około godz. 19 uruchomiono zrzut wody z elektrowni i przepływ wody w rzece został wznowiony. Droga jest zamknięta do odwołania. Termin jej ponownego otwarcia zależeć będzie od właściciela terenu, na którym przebiega droga - Skarbu Państwa i PKP. Burmistrz gminy Żukowo będzie monitorował sytuację i apelował o pilne rozwiązanie tematu. Prosi również rodziców dzieci z Rutek dojeżdżających do szkół, o zachowanie szczególnej ostrożności i respektowanie oznaczeń drogowych - informuje żukowski magistrat.

Przypomnijmy, że do zdarzenia doszło w czwartek około godziny 15. Od strony drogi prowadzącej do Rutek osunęła się skarpa zabierając ze sobą samochód dostawczy wraz ze sprzętem. Ziemia z kolei zatamowała bieg rzeki. Zaczął się przepełniać stan rzeki przy zaporze przy elektrowni, co groziło zalaniem. Wskutek osunięcia się skarpy zarwała się droga, a ulokowany przy niej słup energetyczny runął na zaparkowany samochód ciężarowy.

Do sprawy będziemy wracać.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.