Niestępowo. Jasełka 2019. Żukowski SOSW z Grand Prix

piątek, 11 stycznia 2019 r., 17:39
fot. Longina Templin

Gminny Konkurs Jasełek w Niestępowie odbył się po raz trzynasty. W tegorocznej edycji udział wzięła rekordowa ilość zespołów kolędniczych. Na scenie zaprezentowało się ich aż 16 i około 400 przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych z żukowskiej gminy. Grand Prix przyznano zespołowi Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Żukowie.

Po raz pierwszy impreza była dwudniowa, ponieważ duża była ilość chętnych do wzięcia udziału w jasełkach. Zgłosiło się dziewięć grup dzieci wieku przedszkolnym od 4 do 6 lat i siedem grup dzieci starszych. Poszczególne zespoły prezentowały jasełka klasyczne, współczesne i w języku kaszubskim. W przerwach pomiędzy kolejnymi występami czas umilały publiczności tańcami współczesnymi dzieci ze Szkoły Podstawowej w Niestępowie.

Jury w składzie: Maria Byczkowska, przewodnicząca, Maria Falk, Elżbieta Janiszewska i Krystyna Rogalewska oceniało poziom występów, grę aktorską, stroje, muzykę, śpiew pieśni bożonarodzeniowych i wkład pracy opiekunów.

- Na szczególne wyróżnienie zasługuje Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Żukowie, który co roku bierze udział w konkursie. Tym razem w ich wykonaniu obejrzeliśmy przedstawienie pt. "Dzieci u żłóbka". Można się było zachwycać grą aktorską, strojami, śpiewanymi przez nich kolędami w języku kaszubskim. Na przedstawienie przybyły też kaszubskie "Gwiôzdczi". Widzów zachwycił również taniec współczesny w wykonaniu uczniów. Biorąc pod uwagę, że zespół liczył 22 osoby, nauczycielki przygotowujące ich do występu, miały wyjątkowo trudne zdanie do wykonania - stwierdziła Maria Byczkowska, przewodnicząca jury.

Do konkursu zespół przygotowały nauczycielki: Gabriela Noetzel, Joanna Stencel, Maria Żołądź i Katarzyna Gmurek.

- Bardzo nas cieszy tegoroczna ilość zespołów biorących udział w konkursie, ale wiążę się to oczywiście z większą pracą. Patrząc z perspektywy minionych 13 lat, warto było realizować ten pomysł. Trzeba dodać, że w okolicy żaden tego typu konkurs czy przegląd się nie odbywa. Mogliśmy taką inicjatywę podjąć w momencie, od kiedy mamy salę gimnastyczną, czyli odpowiednie miejsce na taką imprezę - powiedziała nam Joanna Mielewczyk - Pytka, pomysłodawczyni i koordynatorka konkursu jasełek.

- Koleżanki z innych szkół spoza naszej gminy pytają, czy mogłyby wziąć udział w naszej imprezie, bo u siebie nie mają gdzie zaprezentować swoich jasełek. Można by u nas zorganizować konkurs na szczeblu powiatowym, pod warunkiem, że znalazłby się osoby chętne do pomocy. Sama nie dałabym rady - dodała.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez żukowski OKiS, współorganizatora XIII Gminnego Konkursu Jasełek.

Wyniki konkursu są następujące:

Grand Prix - Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Żukowie

W kategorii dzieci przedszkolne
I miejsce: Przedszkole Kogucik z Żukowa
II miejsce: Przedszkole Bocianowo, grupa Sowy z Żukowa i SP nr 1 z Żukowa
III miejsce: SP nr 2 z Żukowa i Przedszkole Bocianowo, grupa Mrówki z Żukowa

Wyróżnienia: SP w Niestępowie, SP nr 2 w Żukowie, SP w Miszewie i przedszkole Bocianowo, grupa Żuczki z Żukowa

W kategorii szkoły podstawowe
I miejsce: SP w Niestępowie, Szkoła Parafialna w Żukowie i SP w Borkowie
II miejsce: SP w Niestępowie i SP nr 1 w Żukowie
III miejsce: SP w Miszewie

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.