Policjanci będą dbać o bezpieczeństwo podczas 27. finału WOŚP

sobota, 12 stycznia 2019 r., 10:33
fot. archiwum

W niedzielę cała Polska grać będzie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. O bezpieczeństwo podczas Finału dbać będą policjanci, w całym kraju tego dnia na służbie będzie więcej patroli. Mundurowi przypominają też wolontariuszom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas kwestowania i apelują, by w każdej wymagającej interwencji sytuacji dzwonić pod numery alarmowe 112 i 997.

Kilka tysięcy funkcjonariuszy czuwać będzie nad bezpieczeństwem podczas finału WOŚP. Więcej policyjnych patroli spotkać będzie można też w powiecie kartuskim.

- Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracać będą na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione, dbać będą o bezpieczeństwo wolontariuszy, kwestujących dzieci, a także cały czas prowadzi działania informacyjno-edukacyjne dla osób starszych - informuje Komenda Powiatowa Policji w Kartuzach.

Rady dla darczyńców

Warto pamiętać, że każdy z wolontariuszy jest wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza. Identyfikator musi mieć "serduszkowe" logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a każdy wolontariusz musi nosić go na widocznym miejscu.

- Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze. Nieodzownym atrybutem wolontariuszy są wszystkim doskonale znane "serduszkowe" naklejki. Jeśli będą mieli Państwo podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, prosimy mieszkańców o kontakt z Policją lub strażą miejską - apelują policjanci.

Mundurowi proszą również o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu.

Porady dla wolontariuszy

Policjanci apelują, by prowadzić zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach: centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony, głównych ciągach komunikacyjnych, miejscach dobrze oświetlonych, takich, gdzie występuje duże natężenie ruchu pieszych, miejscach objętych monitoringiem kamer, itp.

- Nie prowadźcie zbiórek w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, miejscach, które na Waszym osiedlu uznawane są za niebezpieczne. Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej. Starajcie się zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe opiekę osób dorosłych - przestrzegają policjanci.

Szczególnie ważne jest, aby wolontariusze, wracając do Waszego sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszali się w grupie, korzystali z pomocy Waszych znajomych, bliskich.

- Jeżeli będziecie tego potrzebowali zwracajcie się o pomoc do Policji lub straży miejskich. Możecie im bezpośrednio zgłaszać swoje uwagi na temat Waszego bezpieczeństwa podczas prowadzenia zbiórki pieniędzy. Czasami możecie zostać zapytani przez policjantów o to, jak przebiega Wasza kwesta. Nie obawiajcie się, to z troski o Wasze bezpieczeństwo. Wszystkim wolontariuszom życzymy pełnych puszek, życzliwości przechodniów i bezpiecznego powrotu do swoich sztabów WOŚP - podkreślają policjanci.

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.