Powiat kartuski zagrał z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

niedziela, 13 stycznia 2019 r., 08:05
fot. MD-Z

Kilkuset wolontariuszy od rana kwestowało na terenie powiatu kartuskiego na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku wrzucając datki do puszek wspierano zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Moc orkiestrowych atrakcji i licytacji przygotowano w Chmielnie, Kartuzach, Sierakowicach, Somoninie i w Żukowie. Sprawdź, co się działo w poszczególnych miejscowościach.

Celem tegorocznego finału WOŚP jest zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. To placówki, w których można dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje takich około 50. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków.

- W ostatnich latach nasza Fundacja skupiała się na wspomaganiu znajdujących się w trudnej sytuacji szpitali i oddziałów opieki podstawowej. Mając za sobą rekordowe Finały, kupiliśmy wiele tysięcy urządzeń dla oddziałów pediatrycznych oraz podstawowych oddziałów neonatologicznych w całej Polsce. Cały czas zresztą realizujemy zakupy m.in. właśnie dla oddziałów noworodkowych. Przez ten czas jednak dostawaliśmy coraz większą ilość próśb o pomoc, często błagalnych, z oddziałów specjalistycznych. Braki dotyczą tych najnowocześniejszych, a zarazem najdroższych urządzeń, na których zakup nie zawsze stać jest samorząd, a środki pozyskane w ramach dotacji unijnych wykorzystywane są na "łatanie" bardziej istotnych potrzeb. Tymczasem na świecie obserwujemy znaczący postęp w medycynie, a zwłaszcza w diagnostyce. Na rynek trafiają coraz to nowsze, bardzo drogie urządzenia, które zarazem oferują kosmiczne możliwości diagnozy i szybkości w podejmowaniu leczenia. Kupując taki właśnie sprzęt mamy możliwość po raz kolejny podnieść poziom opieki nad chorymi dziećmi w Polsce. Dlatego Zarząd Fundacji zdecydował, że celem 27. Finału WOŚP będzie zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych - mówi Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych Orkiestry.

- Wielka Orkiestra nie jest w stanie naprawić systemu, ale jesteśmy w stanie pomóc w utrzymaniu wysokich standardów i możliwości w leczeniu. I to będziemy robić, do końca świata i jeden dzień dłużej - podkreśla Jerzy Owsiak.

Relacje z poszczególnych finałów będziemy uzupełniać na bieżąco.

Tak było w Żukowie

Przez pięć godzin w hali widowiskowo - sportowej prezentowali się wokaliści, tancerze i sportowcy. W programie były też cztery licytacje i loteria fantowa. Na amatorów słodkości czekał Kącik Łasucha. Wszystkie te atrakcje przygotowane przez żukowski sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy sprawiły, że przez cały czas trwania imprezy królowała świąteczna i radosna atmosfera, a z godziny na godzinę zapełniały się datkami orkiestrowe puszki.

Finał w Chmielnie

Licytacje, loteria, liczne występy artystyczne, pyszności serwowane przez KGW Kożyczkowianki i światełko do nieba na zakończenie - tak upłynął 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie.

Finał w Somoninie

Od godziny 16.00 w budynku Gminnego Ośrodka Kultury odbywał się finał akcji. Mimo deszczowej aury nie zabrakło chętnych, którzy chcieli wspomóc tę ogólnopolską inicjatywę. W tym roku organizatorzy przygotowali wiele atrakcji między innymi: malowanie twarzy dla dzieci, zabawy z animatorem czy kącik fotograficzny, w którym można było sobie zrobić profesjonalne zdjęcie. Całość imprezy uświetniły występy zespołów muzycznych Dance Band, Amando oraz Kapeli Kaszubskiej.

Finał w Sierakowicach

Z akcentami sportowymi i artystycznymi Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w Szkole Podstawowej nr 2 w Sierakowicach. Podczas tegorocznego finału sierakowicki sztab ustanowił nowy rekord zbiórki. Do puszek trafiło aż 43.600,27 zł.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.