30-latka trafiła do szpitala po zatruciu tlenkiem węgla

piątek, 18 stycznia 2019 r., 10:05
fot. archiwum

Jest niezwykle niebezpieczny - nie da się go wyczuć ani zobaczyć. Zatrucie tlenkiem węgla, potocznie zwanym czadem może doprowadzić do śmierci. W czwartek strażacy interweniowali w związku z ulatnianiem się tej substancji w Chwaszczynie. Do szpitala trafiła jedna osoba.

Do zdarzenia doszło w czwartek wczesnym rankiem w Chwaszczynie.

- W budynku mieszkalnym jednorodzinnym ulatniał się tlenek węgla. W momencie przybycia strażaków na miejscu był już zespół ratownictwa medycznego. Nasze mierniki wykazały obecność tlenku węgla. Przyczyną ulatniania się substancji było rozszczelnienie piecyka typu koza. W pomieszczeniu nie było żadnej wentylacji, a przy tego typu urządzeniach potrzebny jest dostęp świeżego powietrza - informuje Marek Szwaba, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach.

Pamiętać należy, że czad, czyli tlenek węgla, powstaje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Głównym źródłem zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych oraz zasłanianie kratek wentylacyjnych. Czad jest bardzo niebezpiecznym gazem, który nie jest wyczuwalny przez nasze zmysły. Tego gazu nie jesteśmy w stanie zauważyć, usłyszeć, ani wyczuć.

Aby uchronić się przed pożarem lub czadem, należy stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa prawidłowego użytkowania urządzeń grzewczych i wentylacyjnych.

Pamiętaj!

* Upewnij się, że kratki wentylacyjne są drożne
* Sprawdź, czy urządzenia gazowe działają prawidłowo
* Dbaj o właściwą wentylację pomieszczeń
* Nie modyfikuj i nie naprawiaj samodzielnie instalacji elektrycznej
* Nie trzymaj w domu łatwopalnych substancji, takich jak oleje, farby, benzyna
* Usuń materiały łatwopalne z okolicy kominka
* Sprawdź, czy gazowy podgrzewacz wody jest sprawny
* Sprawdzaj, czy przewody kominowe są drożne

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.