Internauci walczą z piratami drogowymi - interweniowali aż 850 razy!

niedziela, 20 stycznia 2019 r., 09:19
fot. archiwum

Aż 850 zgłoszeń dotyczących przekraczania dozwolonej prędkości przyjęli w minionym roku kartuscy policjanci w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Potwierdzono z nich aż 679 przypadków. Walka internautów z piratami drogowymi zdecydowanie wiodła prym wśród wszystkich zagrożeń, których łącznie w 2018 roku zgłoszono 1661, w tym potwierdzono 900. Na jakie jeszcze niebezpieczne zjawiska zwracali uwagę stróżom prawa mieszkańcy powiatu kartuskiego?

W 2018 roku minął już drugi rok działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki której mieszkańcy mogą wskazywać miejsca, które według nich są zagrożone, np. tam, gdzie kierujący nie stosują się do przepisów ruchu drogowego, nieprawidłowo parkują, gromadzi się młodzież, która zakłóca porządek, czy nawet miejsca, gdzie źle oznakowano drogi.

W powiecie kartuskim w ubiegłym roku dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa naniesionych zostało 1661 takich miejsc, a potwierdzono z nich 900. 742 zgłoszeń nie potwierdzono, a w 18 przypadkach zawiadomienia okazały się żartem lub pomyłką.

Niezmiennie najczęściej na mapie zaznaczono miejsca, gdzie kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość. Kartuscy funkcjonariusze odnotowali aż 850 takich zgłoszeń, z których 679 potwierdzono! Tradycyjnie wśród zgłoszeń dominowały te dotyczące nieprawidłowego parkowania, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, czy niewłaściwa infrastruktura drogowa.

Lista zgłoszeń w 2018 roku w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w Kartuskiem:
- akty wandalizmu - 10 (potwierdzono - 2)
- bezdomność - 2 (potwierdzono - 0)
- dzikie kąpieliska - 3 (potwierdzono - 1)
- dzikie wysypiska śmieci - 60 (potwierdzono - 3)
- grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją - 44 (potwierdzono - 10)
- kłusownictwo - 1 (potwierdzono - 0)
- miejsca niebezpieczne na terenach wodnych - 1 (potwierdzono - 0)
- nielegalna wycinka drzew - 4 (potwierdzono - 0)
- nielegalne rajdy samochodowe - 40 (potwierdzono - 18)
- nieprawidłowe parkowanie - 312 (potwierdzono - 86)
- niestrzeżone przejście przez tory - 2 (potwierdzono - 0)
- niewłaściwa infrastruktura drogowa - 122 (potwierdzono - 66)
- niszczenie zieleni - 11 (potwierdzono - 2)
- poruszanie się po terenach leśnych quadami - 24 (potwierdzono - 0)
- przekraczanie dozwolonej prędkości - 850 (potwierdzono - 679)
- spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych - 85 (potwierdzono - 18)
- używanie środków odurzających - 21 (potwierdzono - 0)
- wałęsające się bezpańskie psy - 21 (potwierdzono - 0)
- wypalanie traw - 4 (potwierdzono - 0)
- zderzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych - 1 (potwierdzono - 0)
- znęcanie się nad zwierzętami - 3 (potwierdzono - 0)
- zła organizacja ruchu - 36 (potwierdzono - 17)
- żebractwo - 4 (potwierdzono - 0)

Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy mają wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy. Mapa umożliwia każdemu wskazanie niewłaściwych zjawisk i zachowań, które wzbudzają powszechny sprzeciw i poczucie zagrożenia.

Jest narzędziem, które ma służyć rzetelnemu, czytelnemu zidentyfikowaniu oraz przedstawieniu skali i rodzaju zagrożeń społecznościom lokalnym oraz instytucjom współodpowiedzialnym za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Policjantom pomaga w codziennej służbie, a mieszkańcom daje możliwość szybkiego przekazywania informacji o zagrożeniach w ich okolicy.

Policjanci zachęcają do korzystania z mapy zagrożeń. Jednocześnie przypominają, że mapa jest narzędziem do oznaczania zagrożeń występujących długotrwale, a więc takich, które występują częściej i powtarzają się. W przypadkach, w których mieszkańcy chcą, aby policja interweniowała od razu, należy je zgłaszać pod numerem 997 lub 112.

Jak skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa? Wystarczy, że wejdziesz w ten link. Wybierz interesujący Cię region, a potem oznaczysz jakie zagrożenia występują w Twojej okolicy.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.