W Sierakowicach ratowali życie, dzieląc się krwią

niedziela, 20 stycznia 2019 r., 08:29
fot. AL

Już po raz czwarty przy parafii św. Marcina w Sierakowicach odbyła się akcja dzielenia się darem, jakim jest krew. Chętnych do podarowania płynu dającego nadzieję i ratującego życie nie brakowało. Łącznie tym najcenniejszym lekiem podzieliły się 32 osoby, darując tym samym 14,4 litrów krwi.

Krew jest towarem deficytowym. Najcenniejszym lekarstwem, którego nie da się zastąpić. Ogromna ilość wypadków i zabiegów chirurgicznych powoduje, że krew jest potrzebna co minutę, średnio dla jednej na dziesięć osób przebywających w szpitalu. Oddanie krwi zajmuje zwykle kilkanaście minut a jedna jednostka krwi może uratować życie nawet trzem osobom.

Na przeciw potrzebom szpitali i pacjentów po raz kolejny wyszli krwiodawcy z gminy Sierakowice. Przy kościele parafii św. Marcina w Sierakowicach stanął w sobotę krwiobus. Chętnych do jego odwiedzenia i podzielenia się płynem ratującym życie nie brakowało.

Łącznie zgłosiło się 55 osób, ale niestety zimowa aura dała się we znaki, co dyskwalifikowało dużą liczbę osób ze względów zdrowotnych. Po wstępnej kwalifikacji zarejestrowanych zostało 39 osób, natomiast krew oddać mogły 32 osoby, darując łącznie 14,4 litrów krwi.

Wśród dawców nie brakowało tych, którzy darem krwi podzielili się po raz pierwszy bądź w ten sposób uczcili swoje urodziny.

- Pięknym gestem było oddanie krwi przez młodzieńca, który w ten dzień obchodził 18. urodziny. Tym samym udowodnił on jak ważne jest, by dzielić się sobą. Dawcy, którzy oddali krew po raz pierwszy zadeklarowali, że będą stałymi dawcami oraz cieszyli się z faktu organizowania akcji w soboty - przyznaje Irena Gliszczyńska, współorganizatorka akcji.

- Można śmiało powiedzieć, że wzrasta świadomość tego, jak potrzebna jest krew. Oddanie jej wymaga wiele wrażliwości, życzliwości i empatii, ponieważ może się zdarzyć tak, że również nasze życie może od niej zależeć. Udział w akcji wzmacnia wiarę w ludzi, pokazuje, że w codziennej pogoni nie pozostajemy obojętni na potrzeby i cierpienia innych. To dzięki krwiodawcom ktoś inny otrzymuje szansę na wiele pięknych chwil, przeżyć i doznań! Krew to najcenniejszy dar jaki można ofiarować drugiemu człowiekowi, a jedyną fabryką tego bezcennego płynu jest ludzki organizm - dodaje.

Najbliższa akcja oddawania krwi odbędzie się 23 marca.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.