Sprawdź, czy nie masz wirusa HCV - wykonaj darmowe badanie

niedziela, 20 stycznia 2019 r., 13:08
fot. internet/pixbook.pl

Powiat kartuski po raz kolejny zaprasza osoby w wieku 18-65 lat do skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych na wykrycie wirusa HCV, powodującego wirusowe zapalenie wątroby typu C. Badania można wykonać za darmo w Kartuzach i w Żukowie. W ubiegłym roku skorzystało z nich prawie 1200 osób.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (czyli WZW C), zwane jest również cichym zabójcą. To zakaźna choroba, która przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, a potem doprowadza m.in. do marskości wątroby i raka. Wywołuje ją wirus HCV.

Choroba powoduje uszkodzenie wątroby, jej zapalenie, a u niektórych chorych marskość i raka wątroby. Nie istnieje szczepionka, która mogłaby przed nią ustrzec, szansą jest jedynie wczesne wykrycie choroby. W związku z tym starostwo powiatowe w Kartuzach przystąpiło do programu profilaktycznego, którego celem jest uświadomienie mieszkańców, czym jest WZW C oraz zachęcenie do bezpłatnych badań profilaktycznych.

- Wykrycie choroby umożliwia podjęcie leczenia, które u znakomitej większości chorych prowadzi do wyleczenia oraz zapobiega postępowi choroby. Aktualnie dostępne, nowoczesne metody leczenia charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością i bezpieczeństwem - informują organizatorzy akcji.

WZW C może przenosić się na innych bezpośrednio poprzez przetoczenie skażonej krwi lub pośrednio, przez wspólnie użytkowane przedmioty zanieczyszczone krwią.
Zakażenie może się przenieść, gdy dojdzie do tzw. przerwania ciągłości tkanek (ukłucia, zacięcia, uszkodzenia skóry lub błony śluzowej). W związku z tym wirus może się przedostać do naszej krwi m.in. zabiegów medycznych przebiegających bez zachowania odpowiednich standardów, w trakcie manicure, pedicure, podczas kolczykowania, tatuowania, a nawet strzyżenia.

Bezpłatne badania

Powiat kartuski realizuje program, w ramach którego można bezpłatnie wykonać badanie na WZW C. Są skierowane do mieszkańców powiatu kartuskiego w wieku 18-65 lat i można je wykonać w dwóch punktach pobrań Diagnostyki Spółka z o.o. w terminie do 2 stycznia 2019 r. do 13 grudnia 2019 r.

Miejsca, gdzie można wykonać badanie:

- Kartuzy, przy ul. Kościuszki 12, tel. 58 681 02 97 - od poniedziałku do soboty w godz. 7:00 - 11:00,

- Żukowo, przy ul. Sienkiewicza 14, tel. 661-910-578 - od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 - 11:30.

W 2018 r. z badań skorzystały 1 173 osoby.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.