Jak wybrać płytę grzewczą?

wtorek, 22 stycznia 2019 r., 08:48
fot. nadesłane

Szeroki wybór sprzętu AGD daje możliwość zakupu płyty grzewczej jako osobnego urządzenia. Jest to rozwiązanie estetyczne i pozwala na zaoszczędzenie miejsca w kuchni. Najpopularniejszymi typami płyt grzewczych są płyty gazowe, elektryczne oraz indukcyjne. Zobacz jak wybrać odpowiednią dla siebie.

Podstawową kwestią przy kupnie płyty grzewczej jest wybór typu płyty. Jest on uzależniony od rodzaju instalacji jaki znajduje się w naszej kuchni. Jeżeli w domu posiadamy instalację gazową, należy kupić płytę z podłączeniem do gazu. Jeśli nie mamy gazu, a instalację elektryczną, należy wybrać płytę ceramiczną lub indukcyjną.

Płyta gazowa

Wyposażona jest w tradycyjne palniki gazowe. Jest tańsza w zakupie i eksploatacji, daje też możliwość szybkiej regulacji temperatury. Do płyty gazowej wymagane jest jednak podłączenie specjalnej wentylacji w pomieszczeniu, w którym będzie się znajdowała. Płyty gazowe są obecnie bardzo atrakcyjne wzorniczo, a także coraz bezpieczniejsze.

W płytach gazowych ruszt, który podtrzymuje naczynia nad płomieniem, może być jednoczęściowy, dwuczęściowy, a nawet osobny dla każdego palnika. Płyta posiada zazwyczaj 4 palniki gazowe. Palnik może mieć np. potrójny wieniec, tzw. turbo, co zwiększa jego moc.

Płyta elektryczna

Jest to płyta z palnikami elektrycznymi, które mają postać płytek grzewczych. Ze względu na brak jednolitej płaskiej powierzchni płyty elektryczne są trudniejsze do czyszczenia, a konwencjonalne spirale grzejne sprawiają, że płyty te są mniej oszczędne od płyt ceramicznych. Ponadto płyty elektryczne nie posiadają zaawansowanych funkcji jak programatory zegarowe, czujniki ciepła szczątkowego, czy zabezpieczenia przed dziećmi. Pomimo tego nadal znajdują nabywców ze względu na swą prostotę, łatwość obsługi oraz przede wszystkim niską cenę.

Płyta ceramiczna

To wygodne i nowoczesne urządzenie. Płyta ma gładką i płaską powierzchnie wykonaną z odpornego materiału ceramicznego. Pod ceramiczną powierzchnią znajdują się elementy grzejne: są to najczęściej spirale elektryczne lub lampy halogenowe. Na płycie  wyodrębnione są pola grzejne. Powierzchnia wokół nich pozostaje chłodna - nie ma niebezpieczeństwa oparzenia. Zalety płyt ceramicznych to: łatwa kontrola za pomocą przycisków dotykowych, zabezpieczenie przeciw dzieciom (blokada), timer, a w droższych modelach czujniki smażenia oraz automatyka gotowania. Ze względu na liczne zalety płyty ceramiczne należą do najbardziej popularnych elektrycznych płyt grzejnych w naszym kraju.

Płyta indukcyjna

Mechanizm działania płyty indukcyjnej oparty jest na najnowocześniejszych technologiach energooszczędnych. Wszystkie płyty zasilane są napięciem 230V. Możemy je więc użytkować nawet w starszych blokach, czy kamienicach.
 
Płyta indukcyjna grzeje poprzez indukcję elektromagnetyczną, czyli zmienne pole elektromagnetyczne. Szybkie zmiany tego pola powodują powstawanie w dnie naczynia prądów wirowych, które z kolei rozgrzewają garnek i znajdującą się w nim potrawę. Płyta indukcyjna moc 230 V nagrzewa się tylko tyle, ile ciepła przekaże jej gorący garnek i to jedynie w polu grzewczym - reszta płyty pozostaje zimna. Najważniejsze zalety płyt indukcyjnych to przede wszystkim szybsze przyrządzanie zdrowych, niższe zużycie energii elektrycznej, łatwiejsze czyszczenie oraz większe bezpieczeństwo, wygoda i kontrola procesu gotowania oraz możliwość dopasowania kształtu do zabudowy kuchennej (na przykład, płyta indukcyjna narożna)

Płyta indukcyjna na gaz - rozwiązanie hybrydowe

Płyta indukcyjna moc 230 V i kuchenka gazowa w jednym to rozwiązanie dla niezdecydowanych, które łączący różne źródła ciepła. Zestawienie w jednym urządzeniu pół grzewczych indukcyjnych oraz palników gazowych daje znacznie więcej możliwości. Płyta indukcyjna na gaz to świetna opcja w przypadku chwilowego braku jednego z mediów (gazu lub prądu), gdyż nie dezorganizuje naszej pracy.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.