Gmina Sierakowice będzie inwestować na kredyt. Budżet 2019 uchwalony

środa, 23 stycznia 2019 r., 09:34
fot. AL

119.979.554 zł po stronie dochodów, 128.357.881 po stronie wydatków, w tym 29.863.400 zł z przeznaczeniem na inwestycje - tak w wielkim skrócie przedstawia się budżet gminy Sierakowice na rok 2019. Ze środków własnych samorząd na zadania inwestycyjne wydatkuje 9.160.671 zł. Tyle samo też pozyska z emisji obligacji. - Realizacja naszego planu inwestycyjnego jest możliwa tylko przy kredytach lub pożyczkach - podkreślał wójt Tadeusz Kobiela.

Gmina Sierakowice dołączyła do samorządów, które mają już plan finansowy na bieżący rok. Nad tą jedną z ważniejszych uchwał w ciągu roku sierakowiccy radni pochylili się we wtorek. Dochody Sierakowic w 2019 roku mają wynieść 119.979.554 zł, natomiast wydatki oscylować w granicach 128.357.881 zł.

Inwestycje na kredyt

W planie inwestycyjnym na 2019 rok znalazły się 22 pozycje na łączną kwotę 29.863.400 zł.

- Jestem pod wrażeniem pani skarbnik, która wycisnęła z budżetu środków własnych na kwotę 9.160.671 zł. Kiedy robiliśmy pierwszą przymiarkę budżetową wychodziła nam jedna trzecia tej kwoty. Nad budżetem siedzieliśmy po trzy razy w tygodniu, wałkowaliśmy go na różne sposoby i wyciskaliśmy, aby pozwolić sobie na tę ostateczną kwotę. To nasze zaangażowanie finansowe i ten pakiet inwestycyjnych, bardzo ważnych inwestycji, jest możliwym pod warunkiem zaciągnięcia kredytów lub emisji obligacji na kwotę podobną do tej, która będzie pochodziła z naszego budżetu - wyjaśniał wójt gminy Sierakowice Tadeusz Kobiela.

Samorząd zamierza zaciągnąć kredytów lub wyemitować obligacji na łączną kwotę 9.160.000 zł. Ze źródeł zewnętrznych, w tym środków unijnych na inwestycje pozyskano 11.542.729 zł.

- Ten pakiet inwestycyjny, ambitny, pomimo trudnej sytuacji finansowej, w której znalazły się samorządy jest możliwy do realizacji pod warunkiem zaciągnięcia kredytów lub emisji obligacji. My przy większych sumach preferujemy emisję obligacji, bo jest to bardziej korzystne dla gminy - podkreślał raz jeszcze włodarz Sierakowic.

Wśród najważniejszych tegorocznych zadań inwestycyjnych należy wymienić kontynuację rozbudowy i przebudowy systemu odbioru, odprowadzania i oczyszczania wód opadowych i roztopowych wraz z budową zbiorników retencyjnych w Sierakowicach, a więc tzw. magistrali burzowej (4.486.000 zł), realizacja projektu "OZE dla Kaszub - wykorzystanie energetyki rozproszonej na rzecz ograniczenia niskiej emisji w gminach Sierakowice, Kartuzy i Sulęczyno" (9.015.000 zł), czy kontynuacja budowy węzła integracyjnego wraz z trasami dojazdowymi (6.190.000 zł). W tym roku w ramach tego zadania ma nastąpić głównie odbudowa dworca kolejowego.

Ponadto gmina Sierakowice będzie realizowała schetynówkę, która będzie polegała na budowie ulic Lammka, Matejki i Wyspiańskiego w Sierakowicach (3.900.000 zł), zamierza zmodernizować drogę transportu rolnego relacji Mojusz-Łączki, czy wybudować zbiornik przeciwpożarowy w Puzdrowie.

Stadion musi poczekać

Radny Ryszard Piasecki zapytał o budowę stadionu lekkoatletycznego w Sierakowicach.

- Moglibyśmy budować stadion, gdybyśmy wzięli dodatkowy kredyt - odparł wójt Tadeusz Kobiela.

Jak wyjaśniał, inwestycja została wyceniona na kwotę 3.200.000 zł w 2017 rok. Samorząd pozyskać dotację z ministerstwa w wysokości 50 proc. zadania. W 2018 roku ogłoszono nawet przetarg na realizację zadania, Wpłynęły trzy oferty, najtańsza na kwotę 4.600.000 zł. Przetarg unieważniono i ogłoszono kolejny, tym razem najtańsza oferta opiewała na kwotę 4.700.000 zł. W kolejnym już nieco ponad 4.700.000 zł.

- Jest pewna granica, której nie powinniśmy i nie możemy przekraczać. Jeśli chodzi o inwestycje, tak bardzo potrzebne jak przedszkole, to nigdy byśmy nie rezygnowali. W tym przypadku zbliżyliśmy do tej granicy, że stadion może poczekać. Dysponujemy pieniądzem publicznym i dlatego nie możemy wchodzić w zadania, których koszt tak znacząco przewyższa rzeczywistą wartość. Moim zdaniem na rynku istnieje zmowa cenowa. W Europie takie rzeczy buduje się już taniej niż u nas - wyjaśniał włodarz Sierakowic.

Zadłużenie

Zadłużenie gminy Sierakowice na koniec 2018 roku wyniosło 27,23 proc. Rok 2019 ma zakończyć się z kolei w tym zakresie z wynikiem 34 proc.

- Jesteśmy na bieżącym poziomie, w połowie, na ile mogą zadłużać się samorządy. Moglibyśmy posiadać większe zadłużenie, ale po co. Jestem zwolennikiem brania kredytów wówczas, gdy na realizację inwestycje jest możliwe pozyskanie dotacji bezzwrotnej, bo o taką jest coraz trudniej, a zostaje wbudowana w naszą gminę i nie musimy jej zwracać.

Radni uchwałę budżetową przyjęli niemal jednogłośnie. 13 radnych zagłosowało "za", jeden - Ryszard Piasecki, wstrzymał się od głosu.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.