Banino. Koncert kolęd w wykonaniu zespołu Tutti z Chmielna

sobota, 26 stycznia 2019 r., 08:59
fot. nadesłane

W sali teatralnej Szkoły Podstwowej w Baninie odbyły się dwa koncerty kolęd dla uczniów klas I-III. Wykonawcami koncertu byli niepełnosprawni członkowie zespołu Tutti z Chmielna pod dyrekcją Hanny Pek. Zespół powstał w ramach zajęć muzykoterapii w Środowiskowym Domu Samopomocy w Chmielnie. Uczniowie szkoły wysłuchali kilku kolęd polskich i kaszubskich.

Koncert miał charakter edukacyjny. Słuchacze udzielali odpowiedzi na pytania z zakresu wiadomości edukacji muzycznej: podawali tytuł wysłuchanej kolędy, zapoznawali się z barwą dźwięku instrumentów perkusyjnych melodycznych - dzwonków chromatycznych, sztabkowych diatonicznych, ksylofonów (sopranowego i altowego) oraz metalofonu basowego oraz instrumentów perkusyjnych niemelodycznych - płotka, cabasy, dzwonków rurowych, dzwonków wietrznych bambusowych, janczarów.

Zapoznali się też z nazwą i barwą kaszubskiego instrumentu ludowego - skrzypiec diabelskich; podawali nazwę instrumentu prowadzącego melodię oraz nazwy instrumentów akompaniujących; włączali się do śpiewu rozpoznanej kolędy uwzględniając wstęp, przygrywki i zakończenie w akompaniamencie wykonanym na żywo przez zespół Tutti.

Uczniowie chętnie wysłuchali koncertów. Z zaangażowaniem współuczestniczyli w koncercie, śpiewając rozpoznane kolędy oraz udzielając odpowiedzi na zadawane przez dyrygentkę pytania. Na koniec koncertów widownia dziękowała owacjami na stojąco co było wyrazem największego uznania dla niepełnosprawnych artystów.

nadesłane/Hanna Pek

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.