Pędzili na alarm prawie 2.200 razy - strażacy podsumowali 2018 rok

sobota, 26 stycznia 2019 r., 22:12
fot. MD-Z

Rok 2018 pod względem ilości zdarzeń upłynął strażakom nieco spokojniej niż 2017. Interweniowali blisko 2.200 razy. O podejmowanych w ubiegłym roku działaniach i osiągnięciach strażaków debatowano podczas Rocznej Narady w Zakresie Ochrony Przeciwpożarowej Powiatu Kartuskiego, która w sobotę odbyła się w Żukowie.

Omówienie zdarzeń, z jakimi mierzyli się strażacy w minionych dwunastu miesiącach, podsumowanie poziomu ich wyszkolenia, wyposażenia jednostek i działań podejmowanych w ubiegłym roku to tematy, które poruszono podczas sobotniego spotkania strażackiej braci.

Na doroczną naradę tradycyjnie stawili się druhowie z jednostek OSP działających na terenie powiatu kartuskiego, Edmund Kwidziński, prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Kartuzach i dyrektor Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Romuald Pituła, komendant KP PSP w Kartuzach, przedstawiciele władz samorządowych, poseł Stanisław Lamczyk oraz ks. Ryszard Różycki, proboszcz parafii św. Kazimierza w Kartuzach i opiekun duchowy kartuskich strażaków.

- Głównym zadaniem Ochotniczych Straży Pożarnych było, jest i będzie niesienie pomocy ludziom zagrożonym lub poszkodowanym w różnego rodzaju nieprzewidzianych, a niekiedy tragicznych w skutkach zdarzeniach. Udział w akcjach ratowniczych, których przebieg jest zawsze inny, za każdym razem może nieść zagrożenie dla strażaków-ratowników. Dlatego tak znaczącą rolę w przygotowaniach do działań ratowniczych we wszystkich jednostkach, odgrywać powinny elementy mające na celu zapewnienie odpowiedniej gotowości bojowej, tzn. odpowiedni stan organizacyjny, bazę lokalową, maksymalne usprzętowienie dostosowane do występujących zagrożeń i prowadzeniem systematycznego szkolenia - podkreślał st. bryg. Edmund Kwidziński.

- Rok 2018, który minął, to pracowity okres. Obok wzmożonej działalności ratowniczej prowadzono intensywne prace organizacyjno - techniczne zmierzające do zapewnienia jak najwyższego poziomu przygotowań naszych własnych sił i środków ratowniczych w powiecie, zarówno na dziś, jak i na jutro - kontynuował.

W 2018 roku strażacy wyjeżdżali do akcji aż 2.172 razy. Odnotowali o około 640 zdarzeń mniej niż w roku 2017, warto jednak przypomnieć, że rekordowa ilość interwencji wówczas, związana była z sierpniową nawałnicą (od 10 do 30 sierpnia 2017 w zdarzeniach związanych z nawałnicą strażacy interweniowali - 686 razy).

W 2018 roku do pożarów ruszali łącznie 416 razy, to o 134 więcej niż rok wcześniej, kiedy było ich 282. Znacznie spadła liczba miejscowych zagrożeń. Tych w 2018 roku było 1687, rok wcześniej zaś o 30 proc. więcej - 2475. W ubiegłym roku odnotowano więcej alarmów fałszywych, było ich 69, w 2017 roku natomiast 56.

Największą liczbę zdarzeń, bo aż 588 odnotowano na terenie gminy Żukowo. Na drugim miejscu znalazła się gmina Kartuzy, gdzie strażacy interweniowali przy 536 zdarzeniach. Na terenie gminy Sierakowice odnotowano 248 interwencji, a w gminie Somonino - 200. W gminie Przodkowo w 2018 roku były 184 zdarzenia, a w Chmielnie 163. Z kolei 160 interwencji odnotowano w Stężycy, a 93 w Sulęczynie.

Do akcji w 2018 roku najczęściej wyjeżdżali druhowie z OSP Żukowo. W ich statystach zapisano 239 interwencji. Na drugim miejscu pod względem liczby wyjazdów jest OSP Sierakowice - druhów na alarm wzywano 184, a na trzecim OSP Banino, gdzie interwencji było 116.

Odznaczenie dla druha Licy

Podsumowanie było też okazją do uhonorowania wyjątkowo aktywnego druha. Stanisław Lica z OSP w Kamienicy Szlacheckiej otrzymał najwyższe odznaczenie - Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Druh Lica w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej wstąpił w 1981 r. jako członek czynny. Od blisko 22 lat odpowiedzialny jest za utrzymanie sprzętu w jednostce. Od 2000 r. pełnił funkcję zastępcy naczelnika, potem od 2009 r. naczelnika. Od roku 2016 roku pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Stężycy. Dzięki jego zaangażowaniu w 1998 r. jednostka OSP w Kamienicy pozyskała samochód GBA Star 244, który dh Lica nie szczędząc własnego czasu i pracy gruntownie wyremontował, następnie doprowadził do karosacji w 2005r. M.in. dzięki jego zaangażowaniu przeprowadzono gruntowny remont strażnicy OSP i wykonano jej termomodernizację. Stanisław Lica uczestniczy rocznie w ponad ok. 30 zdarzeniach, co stanowi około 90 proc. wyjazdów jednostki.

- Podczas działań wykazuje pełne poświęcenie zdyscyplinowanie i profesjonalizm. Wykazuje, także poświęcenie i zaangażowanie w utrzymanie najwyższego poziomu gotowości operacyjnej jednostki, co potwierdzone jest maksymalną ilością przyznawanych punktów, podczas inspekcji na przełomie ostatnich lat. Na bieżąco prowadzi szkolenia doskonalące w różnych formach dla członków czynnych oraz młodzieżowych drużyn pożarniczych, w tym udział w zawodach sportowo pożarniczych gminnych i powiatowych. Dzięki swojej pracy i determinacji w 2015 roku skutecznie przyczynił się do zakupu nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego GBA MAN - podkreśla Fryderyk Mach, prezes OSP w Kamienicy Szlacheckiej.

- Jest honorowym dawcą krwi, oddał ponad 32 litry życiodajnego płynu. Przez całe swoje życie jest w dyspozycji i gotowości to pomagania innym zarówno w zakresie ratownictwa jak i społecznym aspekcie pomagania ludziom w potrzebie - dodał.


MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.