Do czego służą pompy ciepła?

poniedziałek, 28 stycznia 2019 r., 07:14
fot. nadesłane

Poszukując optymalnych rozwiązań związanych z ogrzewaniem posiadanej nieruchomości mieszkalnej, coraz większa liczba osób zaczyna interesować się możliwością zastosowania w budynku pompy ciepła. Urządzenie to przedstawiane jest przez ekspertów z branży jako komfortowe i tanie w eksploatacji źródło ogrzewania, zapewniające niskie koszty oraz niezawodną pracę przez dłuższy okres czasu.

Wskazują oni przy tym na szereg dodatkowych zalet tego rodzaju urządzeń, które stawiać mogą je w pozytywnym świetle oraz rysować przewagę pomiędzy nimi a innego rodzaju urządzeniami grzewczymi, wykorzystywanymi niegdyś powszechniej do ogrzewania powierzchni mieszkalnych. Warto jednak mieć na uwadze, że tak naprawdę nie da się wskazać jednego, optymalnego rozwiązania grzewczego, które doskonale sprawdzi się w każdych uwarunkowaniach. Przygotowywana instalacja grzewcza zawsze dostosowana powinna być do powierzchni, cech konstrukcyjnych oraz materiałów wykorzystanych do budowy obiektu budowlanego. Dopiero wówczas będzie można mieć pewność, że zakupione urządzenia zapewnić będą mogły tanie i bezproblemowe zaopatrzenie obiektu w niezbędną ilość ciepła.

Czym jest pompa ciepła i jakie są jej rodzaje?

Najogólniej rzecz ujmując, pompy ciepła należą do kategorii bezobsługowych, zautomatyzowanych oraz przyjaznych dla środowiska urządzeń grzewczych, których główne zadanie sprowadza się do dostarczania energii cieplnej na potrzeby eksploatacji budynków mieszkalnych. Pompy ciepła wykorzystują do ogrzania budynku energię odnawialną, która kumuluje się w wodzie, powietrzu oraz gruntach. W przeciwieństwie do wielu alternatywnych metod grzewczych, pompy te nie opierają swojej podstawowej pracy na spalaniu paliw ciekłych lub kopalnych. W zależności od tego, z jakiego źródła pozyskiwana jest energia przetwarzana w ciepło, na rynku wyróżnia się następujące rodzaje pomp ciepła: pompy powietrzne, pompy wodne, pompy typu woda/powietrze oraz pompy gruntowe. Optymalny dobór jej rodzaju zależy od wielu czynników, związanych m.in. z wielkością i usytuowaniem działki, powierzchnią obiektu budowlanego itp.

Czy warto zainteresować się zakupem pompy ciepła?

Pompy ciepła należą do tego rodzaju urządzeń grzewczych, które nie są oceniane w sposób jednolity oraz budzą sporo kontrowersji. Pomimo szeregu zalet, które przedstawiają ich producenci i dystrybutorzy, sceptycy tego rodzaju rozwiązań grzewczych zwracają uwagę na wysokie koszty zakupu oraz instalacji oraz długi okres czasu, po którym inwestycja ta zwraca się i "zaczyna na siebie zarabiać". W praktyce jednak - koszt instalacji właściwie dobranej instalacji grzewczej opartej na pompie ciepła jest w stanie zwrócić się już w perspektywie kilku lat jej użytkowania. Biorąc pod uwagę przewidywaną żywotność tych urządzeń (co najmniej 20 lat), nie wydaje się, aby wysoki koszt montażu skutecznie zniechęcać miał do tego typu inwestycji. Warto przy tym mieć na uwadze, że ograniczenie spalania różnego rodzaju paliw stałych wydatnie przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego oraz atmosfery przed szkodliwą emisją.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.