Maciej Formela, policjant z Kaszub uratował życie mieszkance Ustki

poniedziałek, 28 stycznia 2019 r., 14:58
fot. internet/policja.pl

Przez dziesięć lat pracował jako ratownik medyczny w kartuskim szpitalu. Ambulans postanowił zmienić na radiowóz i wstąpił do szkoły policyjnej w Słupsku. Jak się okazało, umiejętności i wieloletnie doświadczenie w ratownictwie przydały się już na początku służby w mundurze. Maciej Formela z Szymbarku, bo o nim mowa, uratował życie mieszkanki Ustki, którą ugodzono nożem.

Maciej Formela kształci się w Szkole Policyjnej w Słupsku. Przyszli mundurowi przed zakończeniem nauki w szkole, w ramach praktyk, odbywają swoje pierwsze służby pod okiem starszych służbą kolegów. W ramach zleconych przez dyżurnych jednostek działań podejmują także interwencje. I właśnie podczas takich praktyk Maciej Formela uratował życie mieszkance Słupska.

Patrol ze słuchaczami słupskiej szkoły skierowano na interwencję do jednego z mieszkań w Ustce. Ze wstępnych informacji wynikało, że doszło tam do zranienia nożem kobiety. Na miejscu policjanci zastali sprawcę i ranną kobietę. Policjanci obezwładnili mężczyznę, a posterunkowy Formela przystąpił do udzielania pomocy kobiecie. Raniono ją nożem w twarz i klatkę piersiową.

- Obrażenia i upływ krwi wywołały u poszkodowanej pierwsze objawy wstrząsu hipowolemicznego. Posterunkowy Maciej Formela wykonał z dostępnych materiałów specjalistyczny opatrunek tamujący upływ krwi i jednocześnie blokujący dostawanie się poprzez ranę dodatkowego powietrza do płuc (tzw. opatrunek RCS), a także zatamował krwawienie z rany na twarzy. Po przyjeździe zespołu ratownictwa medycznego stan poszkodowanej oceniono jako wprost zagrażający życiu - informuje Szkoła Policji w Słupsku.

Zdaniem medyków, zaopatrzenie ran wykonane przez policjanta uchroniło kobietę przed śmiercią.

Oprac. MD-Z
Info: Szkoła Policji w Słupsku

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.