Jakie imiona cieszyły się największą popularnością w powiecie w 2018 roku?

wtorek, 29 stycznia 2019 r., 15:11
fot. MD-Z

Ma wielkie serce, jest wrażliwa i subtelna, choć bywa też impulsywna i porywcza - taką osobą według "Księgi Imion" jest posiadaczka imienia Zuzanna. Energiczny, ambitny, pełny zapału - tak z kolei scharakteryzować można Jakuba. To właśnie Zuzanna i Jakub to imiona, które w 2018 roku najczęściej nadawano dzieciom urodzonym w powiecie kartuskim. Sprawdziliśmy, w jakie imiona były najmodniejszymi w poszczególnych gminach.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji corocznie podaje statystki dotyczące nadawanych w danym roku imion żeńskich i męskich. Tegorocznego zestawienia jednak jeszcze nie opublikowano, dostępne są natomiast dane za pierwsze półrocze minionego roku. Wśród imion dla dziewczynek nadal największą popularnością cieszyła się Zuzanna. Imię to do końca czerwca nadano 4258 razy. Niewiele mniejsze powodzenie miała też Julia - rodzice wybrali to imię 4128 razy. Na trzecim miejscu uplasowała się z kolei Zofia z wynikiem 3910. Warto przypomnieć, że Zuzanna, Julia i Zofia to imiona, które od kilku lat niezmiennie królują w ścisłej czołówce. W 2017 roku to właśnie Zuzanna ustąpiła pierwszego miejsca Julii. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych imion znalazły się też Maja (3847), Hanna (3800), Lena (3749), Alicja (2823), Maria (2625), Amelia (2618) i Oliwia (2489).

W zestawieniu imion męskich największą popularnością cieszyli się Antoni (4612), Jakub (4444) oraz Jan (4084). Ta sama trójka królowała też w zestawieniach za 2017 roku, więc tak jak w przypadku dziewczynek, widać, że moda na niektóre imiona utrzymuje się latami. W ścisłej czołówce uplasowali się także Szymon (3991), Aleksander (3715), Franciszek (3452), Filip (3023), Wojciech (2947), Mikołaj (2906), Kacper (2757) oraz Adam (2422).

Na Pomorzu natomiast w pierwszym półroczu wśród imion męskich królowali kolejno Jakub, Jan i Antoni, w przypadku dziewczynek zaś - Zuzanna, Zofia i Julia.

Kartuzy

W minionym roku rodzice rejestrujący dzieci w Urzędzie Stanu Cywilnego w Kartuzach najczęściej wybierali dla chłopców imiona Jakub, Aleksander i Franciszek, natomiast dla dziewczynek - Zofia, Zuzanna i Lena. Imiona te od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W ubiegłym roku Zosia, Zuzia i Franek również królowali w czołówce, tuż obok Julii, Oliwii, Antoniego, a także Nikodema, Jana i Szymona.

Żukowo

W 2018 roku najczęściej wybieranymi imionami dla nowo narodzonych dzieci zameldowanych w gminie Żukowo były Zuzanna i Jakub. Imię Zuzanna nadano w ubiegłym roku 15 razy. W pierwszej trójce cieszących się największym powodzeniem imion znalazły się również Oliwia i Lena. Pierwsze nadano trzynaście razy, drugie jedenaście. W pierwszej dziesiątce znalazły się też Julia (10) i Alicja ( 10), Amelia (9), Laura (9), Hanna (8) i Helena (7). Najczęściej wybieranym imieniem dla chłopców był z kolei Jakub (18). Nieznacznie mniejszą popularnością cieszyli się Antoni i Nikodem (14). Rodzice często wybierali dla swoich synów również takie imiona jak: Jan (13), Kacper (11), Stanisław (8), Ignacy (8) i Filip (8). Z kolei w 2017 roku największym "wzięciem" cieszyły się imiona - Franciszek (23), Antoni (17), Jan (14) oraz Zuzanna (18), Nadia (11), a także Zofia i Anna, które nadano ośmiokrotnie. W Urzędzie Stanu Cywilnego w Żukowie rejestrowano też nowych mieszkańców noszących znacznie mniej popularne imiona. W statystykach pojawili się Nadzieja, Ida, Lea, Leo czy Gustaw.

Sierakowice

W gminie Sierakowice w 2018 roku w czołówce najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom znalazły się Julia, Lena, Oliwia i Zofia. Wśród chłopców prym wiedli Aleksander, Antoni, Franciszek, Jakub. Podobny trend przy imionach męskich utrzymywał się także w 2017 roku, gdy królowali Franciszek i Antoni. Jeśli chodzi o dziewczynki to najczęściej rodzice wybierali - Zofię i Hannę. Mieszkańcy gminy też decydowali się na bardziej oryginalne imiona, niektóre brzmiące nawet nieco egzotycznie. Wśród rówieśników z rocznika 2018 z pewnością wyróżniać się będą Diana, Elena, Hiacynta, Kajra, Lilla, Mia czy Miriam, natomiast wśród chłopców - Aleksy, Alex, Armin, Leonardo, Milan, Serafin i Tymon.

Somonino

Antoni, Kacper, Jakub i Tymoteusz to imiona najczęściej nadawane chłopcom w 2018 roku przez mieszkańców gminy Somonino. Wśród dziewczynek największą popularnością cieszyły się natomiast Łucja, Antonina, Liliana oraz Nadia. W 2017 roku gminie Somonino w zestawieniu najpopularniejszych imion żeńskich znalazły się Aleksandra, Aniela, Julia, Zofia, Zuzanna, natomiast wśród chłopców Adam, Antoni, Hubert, Jan, Paweł.

Stężyca

W Stężycy wśród najczęściej nadawanych w ubiegłym roku imion pojawiły się - Marcel, Aleksander, Antoni, wśród dziewczynek zaś Hanna, Zofia i Gabriela. Rok wcześniej w zestawieniach królowali Franciszek i Julia.

Przodkowo

W gminie Przodkowo w 2018 rodzice najczęściej wybierali dla swoich nowo narodzonych córek imiona takie jak - Anna, Michalina i Agata. Wśród imion dla chłopców w pierwszej czwórce znaleźli się natomiast Jan, Aleksander, Franciszek i Dominik. Nie brakowało też rodziców, którzy zdecydowali się na bardziej oryginalnie brzmiące imiona takie jak - Deniz, Michael i Wictor czy Klarysa. W zestawieniu najczęściej nadawanych imion w 2017 roku były natomiast: Szymon, Aleksander, Antoni i Franciszek, a wśród dziewczynek Michalina, Liliana, Wiktoria oraz Zuzanna.

Chmielno

Wśród najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom w gminie Chmielno znalazły się Zuzanna, Maja i Lena. W przypadku imion męskich rodzice najczęściej decydowali się na Jakuba, Jana i Nikodema. Pojawiły się też imiona rzadkie takie jak: Zachary, Kryspin czy Anastasia. W gminie Chmielno 2017 roku rodzice decydowali się m.in. na takie imiona jak Wiktoria, Antonina, Kinga, Nadia i Rozalia, natomiast w przypadku chłopców Aleksander, Jakub, Fabian, Wojciech i Konrad.

Sulęczyno

W gminie Sulęczyno najczęściej nadawanymi imionami dla chłopców w 2018 roku były Mikołaj i Oskar. Z kolei dla swych córek mieszkańcy najczęściej wybierali imiona Klara i Maja. W statystykach sulęczyńskiego urzędu pojawiły się również imiona brzmiące egzotycznie takie jak Noemi, Alana i Ana. Z kolei w 2017 roku w gminie Sulęczyno najpopularniejszy był Antoni, rodzice to imię wybrali czterokrotnie. Trzykrotnie decydowali się na Stanisława. W przypadku dziewczynek największym powodzeniem cieszyły się Hanna i Julia.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.