Czym jest konto firmowe i jak wybrać najlepsze?

czwartek, 31 stycznia 2019 r., 08:21
fot. nadesłane

Planujesz założyć firmę? Jednym z twoich pierwszych kroków będzie zatem założenie bankowego konta firmowego, czyli rachunku, na który będą wpływały przychody z prowadzonej przez ciebie działalności oraz z którego będziesz regulował płatności wobec urzędów, kontrahentów oraz pracowników. I choć w teorii konto firmowe można w każdej chwili zmienić, jest to dosyć uciążliwe, ze względu na konieczność wprowadzenia zmian na drukach firmowych, fakturach oraz w urzędach.

Z tego względu podpowiadamy, jak wybrać najlepsze konto firmowe.

Jak wybrać konto firmowe?

Niestety na powyższe pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od potrzeb twoich i twojego przedsiębiorstwa. Dlatego, zanim podejmiesz ostateczną decyzję w sprawie wyboru idealnego konta firmowego, przeanalizuj następujące kwestie.

Spółka czy jednoosobowa działalność gospodarcza?

Rodzaj konta dostosuj do prowadzonej przez siebie działalności. Inne potrzeby będziesz miał prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, a inne w przypadku spółki, stowarzyszenia czy fundacji. Na szczęście większość banków posiada kilka różnych rozwiązań dla firm, więc na pewno znajdziesz konto, które sprawdzi się w twojej sytuacji.

Wizyty w siedzibie banku

Zastanów się, w jaki sposób zamierzasz korzystać z usług swojego banku. Czy wystarczy ci możliwość wykonywania wszelkich operacji przez Internet, czy jednak niezbędne okażą się również wizyty w fizycznej placówce banku? Jeśli w ramach prowadzonej przez siebie działalności będziesz obracał dużą ilością gotówki, przyda się bliskość wpłatomatu lub waśnie samego banku.

Czy będziesz korzystał z linii kredytowej?

Wybierając konto firmowe, powinieneś zwrócić uwagę również na dodatkowe usługi i produkty, jakie oferuje dany bank. Mimo iż na początku możesz nie być zainteresowany np. linią kredytową, to w przyszłości taka forma finansowania twojej działalności może okazać się niezbędna. Z tego względu już przy wyborze konta warto wybrać bank, który w swoim portfolio posiada również inne atrakcyjne produkty bankowe dedykowane przedsiębiorcom.

Jakie operacje będziesz wykonywał na co dzień?

Za prowadzenie konta firmowego czy posiadanie karty płatniczej banki zazwyczaj pobierają opłaty, których możesz jednak uniknąć, o ile spełnisz określone warunki. Z drugiej strony musisz liczyć się z prowizjami, za korzystanie z innych usług banku, które mogą okazać się kluczowe w twojej działalności. Mowa tu, chociażby o przelewach krajowych, międzynarodowych, przelewach do US czy ZUS oraz przelewach natychmiastowych. Warto zawczasu przeanalizować rodzaje operacji, jakie będziesz wykonywał i wybrać konto firmowe w banku, który pobiera za nie najmniejsze opłaty.

Na koniec jeszcze jedna uwaga. Wprawdzie wydawałoby się, że najprościej byłoby założyć rachunek firmowy po prostu w banku, w którym posiadasz konto osobiste (pod warunkiem, że jesteś z niego zadowolony), ale to nie zawsze będzie to optymalne rozwiązanie. Lepiej poświęcić kilka chwil na analizę ofert kont firmowych w poszczególnych bankach niż po kilku miesiącach informować kontrahentów i urzędy o zmianie rachunku bankowego na nowy.
 

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.