Uczennica SP w Baninie laureatką konkursu pieśni bożonarodzeniowej w Szemudzie

sobota, 2 lutego 2019 r., 21:24
fot. nadesłane

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym z Oddziałami Gimnazjalnymi w Szemudzie odbył się XIV Pomorski Konkurs Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej. Współorganizatorem tej imprezy było Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. W konkursie mogli brać udział soliści lub zespoły w kilku grupach wiekowych. Małgorzata Laskowska, uczennica banińskiej podstawówki zajęła III miejsce w kategorii wiekowej I-III.

Małgosia zaśpiewała a cappella kolędę ludową "Królowie jadą". Drugą kolędą była "Pastuszkowie w polu spale" autorstwa Antoniego Peplińskiego. Wokalistce na żywo akompaniowali na skrzypcach diabelskich Aleksandra Chustak kl II a, na akordeonie Tymoteusz Wanionek II c oraz na pianinie Hanna Pek, przygotowująca uczniów do konkursu. Nad wiernością i poprawnością językową Małgosi czuwała Henryka Kolka .

Uczennice są członkiniami szkolnego zespołu wokalno-tanecznego "Banińskie kwiatuszki" i wraz z Tymoteuszem zaprezentowali się w strojach tego zespołu.

Do konkursu przystąpiło bardzo wielu wykonawców z całego województwa pomorskiego, prezentując swoje umiejętności śpiewu w języku kaszubskim oraz zdolności wokalne, jednocześnie przyczyniając się do ukazania piękna i wartości kultury kaszubskiej.

W skład komisji konkursowej weszli : dr hab. Aleksandra Kucharska - Szefler oraz ks.dr hab. Robert Kaczorowski - pracownicy Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Aleksandra Janus - dyrygentka Wejherowskiego Chóru Mieszanego "Camerata Musicale", Aleksandra Perz - przewodnicząca Rady Gminy Szemud, Jerzy Stachurski - polski i kaszubski poeta i kompozytor, Tomasz Fopke - Dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej w Wejherowie.

Jury oceniało wyłącznie oryginalne pieśni kaszubskie tzn. takie, które powstały w języku kaszubskim a nie były tłumaczone z innego języka. Uczestnicy wykonywali dwie kolędy: jedną a cappella, drugą z podkładem muzycznym.

Kryteriami oceny jury był dobór repertuaru, wierność i poprawność językowa, wykonanie pod względem muzycznym, akompaniament (preferowany akompaniament na żywo) oraz ogólny wyraz artystyczny (preferowane stroje regionalne lub galowe)

Świetnie przygotowani wykonawcy prezentowali kaszubskie kolędy ludowe, regionalne oraz pisane współcześnie.

nadesłane/SP w Baninie
oprac. L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.