Urzekająca gala baletowa w Żukowie

niedziela, 3 lutego 2019 r., 10:07
fot. MD-Z

"Taniec błękitnego ptaka" ze "Śpiącej królewny", marsz z baletu "Dziadek do orzechów", walc z opery "Faust" czy taniec z "Wieszczki lalek" - te i wiele innych zachwycających układów choreograficznych podziwiać mogła publiczność licznie zgromadzona w sobotnie popołudnie hali widowiskowej w Żukowie.

Stu dwudziestu uczniów Gdańskiej Szkoły Baletowej w sobotni wieczór wystąpiło na Gali Baletowej, która odbyła się w hali widowiskowo-sportowej w Żukowie.

- Miło mi powitać państwa na gali, na której swój kunszt zaprezentują młodzi artyści Gdańskiej Szkoły Baletowej. Pragniemy, by walc, którym państwa przywitaliśmy uzmysłowił wam lekkość, zwiewność i eteryczność sztuki, którą dziś gościmy. W palecie zawodów artystycznych balet zajmuje miejsce poczesne i postrzegany jest jako elitarny. Czujemy się więc wyróżnieni, że w Żukowie kolejny raz gościmy koryfeuszy tej sztuki, którą zwyczajowo prezentują na deskach Państwowej Opery Bałtyckiej w formie koncertów, uczestnictwa w przedstawieniach operowych lub też stanowiąc składową część zespołu baletowego opery, współtworząc znaczące spektakle baletowe wystawiane w tej prestiżowej i szacownej instytucji - podkreślał prowadzący koncert Janusz Stoppa.

- Pragnę skierować serdeczne słowa podziękowania ku dyrektorowi naczelnemu i artystycznemu, a zarazem choreografowi, twórcy licznych spektakli baletowych Sławomirowi Gidelowi za życzliwość z jaką odniósł się do propozycji zorganizowania tego koncertu. Koncert prezentowany jest bezinteresownie w ramach sympatii, jaką szkoła darzy propagatorkę baletu w Żukowie, panią Beatę Stoppę - podkreślił.

Janusz Stoppa podkreślił również, że Żukowo talentami stoi, gdyż wielu tancerzy zespołu Rapsodia, prowadzonego od dwóch dekad przez Beatę Stoppę, ukończyło Gdańską Szkołę Baletową.

Podczas godzinnego koncertu publiczność mogła podziwiać fantastyczne występy uczniów klasy drugiej, trzeciej, czwartej, piątej, szóstej oraz dziewiątej. Młodzi artyści oczarowali publiczność we wspaniały sposób pokazując piękno tańca klasycznego. W trakcie gali publiczność mogła zobaczyć m.in. choreografię do "Asturias" Isaaca Albeniza, walca do muzyki Piotra Czajkowskiego, układ do mazurka Fryderyka Chopina, "Taniec błękitnego ptaka" ze "Śpiącej królewny", marsz z baletu "Dziadek do orzechów", walc z opery "Faust" czy taniec z "Wieszczki lalek",

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.